Montaż ogrodzenia czy żywopłot?

montaż ogrodzenia

Montaż ogrodzenia przy domu jednorodzinnym jest niezwykle ważny. Ogrodzenie wydziela nasza przestrzeń, chroni naszą prywatność i oddziela od zgiełku ulic. Dziś chcemy przedstawić Wam alternatywę dla ogrodzenia, jaką jest żywopłot. Ponadto w naszych wcześniejszych tekstach znajdziecie inne teksty, które prezentują ciekawe rozwiązania i nowoczesne ogrodzenia Jedną z nich jest wybór ogrodzenia gabionowego. Jeśli zależy nam na naturalnych tworzywach lub chcemy stworzyć zieloną przestrzeń także na ogrodzeniu, warto rozważyć takie rozwiązanie. Jeden z tekstów o wadach i zaletach ogrodzenia gabionowego jest dostępny tutaj. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Montaż ogrodzenia żywego? Czyli kilka podstawowych informacji o żywopłotach

Żywopłoty były niegdyś bardzo popularne i chętnie wybierane do ozdoby i ochrony naszych domów. Ustrzegały nas przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów, stanowiły zaporę przed wiatrem oraz pyłem i kurzem z ulicy, a nawet częściowo przed hałasem. Wysoki żywopłot wyznacza dokładną granicę działki i oddziela nas od sąsiadów. Ponadto żywopłoty nada chętnie goszczą na naszych działkach czy ogrodach, wydzielając różnorodne przestrzenie i strefy naszej zielonej oazy. Niskie żywopłoty często stanowią obrzeża rabat czy ścieżek.

Mówiąc o żywopłotach często kojarzymy tylko wysokie krzewy. Jednak pamiętajmy o ich różnych typach. Zarówno montaż ogrodzenia, jak i zasadzenie żywopłotu nie jest zadaniem oczywistym i łatwym. Żywopłoty dzielimy głownie na rosnące swobodnie i formowane poprzez ich regularne cięcie.

Montaż ogrodzenia czy żywopłot naturalny?

Ogrodzenie, które wybierzemy, montujemy na stałe i na przestrzeni wielu, wielu lat go nie wymieniamy, jeśli nie zostało zniszczone. W przypadku żywopłotu możemy cieszyć się jego naturalnością i pielęgnacją. Pamiętajmy – decydując się na żywopłot nie możemy oczekiwać, że optymalne rozmiary osiągnie on bardzo szybko. Mimo tego, że zdecydujemy się na swobodnie rosnący szpaler roślin, może okazać się konieczne jego przycinanie. Formowalne żywopłoty mają bardziej architektoniczny charakter. Pamiętajmy, ze w sztuce dworskich ogrodów tego typu roślinom przy[pisywano szczególne znaczenie i pielęgnowano je nad wyraz.

Jakie żywopłoty możemy wybrać?

Żywopłot na naszej działce może być liściasty lub iglasty. Mimo wszystko wybór mamy całkiem szeroki. Podobnie jak montaż ogrodzenia – wybieramy najlepsze i optymalne rozwiązanie, które w pełni nas zadowoli. W przypadku wyboru żywopłotu również jest to kwestia naszych preferencji. Pamiętajmy jednak, ze decydując się na żywe ogrodzenie liściaste, jesienią zrzuci ono liście (z wyłączeniem buków czy grabów, które chętnie utrzymuj zaschnięte liście na gałęziach).

Rośliny iglaste są cały rok zielone, a jesienią nie musimy martwic się o grabienie liści i sprzątanie. Ponadto jeśli zdecydujemy się na żywopłot iglasty i zasadzimy go gęsto, będzie stanowił on doskonałą ochronę naszej prywatności.

Jak dbać o żywopłot?

Kluczowe jest jego przycinanie. Od samego posadzenia go, należy przystąpić do odpowiedniej pielęgnacji i dokładnie go przycinać, by rośliny mogły odpowiednio się krzewić. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku szpalerów drzew liściastych.

W przypadku, gdy uzyskaliśmy zarówno wysokość, jak i szerokość, o której marzyliśmy, konieczne będzie wycinanie pędów, które wybiegając poza ustalone granice.

Podsumowanie

Montaż ogrodzenia to zadanie, które w późniejszym etapie nie wymaga od nas już zaangażowania i pielęgnacji. Jeśli zdecydujemy się na żywopłot, pamiętajmy, że konieczne będzie jego przycinanie i dbanie, jak o niemalże każdą roślinę. Takie rozwiązanie to dobry pomysł dla tych, którzy szczególnie cenią sobie naturę i lubią wszelkie prace ogrodowe.

Inga Durew