Zalety ogrodzenia gabionowego

Ogrodzenie gabionowe

Ogrodzenia gabionowe zyskują coraz większa liczbę zwolenników i dumnie prezentują się na naszych posesjach jako nowoczesne rozwiązania i niezwykle efektywne elementy dekoracyjne, podkreślające charakter naszej posiadłości. Czym są ogrodzenia gabionowe i jaką pełniły początkowo funkcję, pisaliśmy w poprzednim tekście. Jest on dostępny tutaj. W niniejszej lekturze chcemy opowiedzieć o zaletach ogrodzeń gabionowych. Zapraszamy do lektury.

Kilka słów wstępu

Ogrodzenie gabionowe to niezwykle efektowna ozdoba naszej posesji, pełniąca także funkcję ochronną. Forma wykonania go zapewnia pełna prywatność, chroni nas przed kurzem i hałasem dobiegającym z ulicy. Wypełnienie gabionu zależne jest od naszych preferencji oraz dostępnego budżetu. Z pewnością najtrwalsze będą wypełnienia kamienne lub z różnego rodzaju kruszcu. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów organicznych, jednak ich trwałość jest niewielka i trudna w odpowiednim utrzymaniu oraz zadbaniu o nie. Ale czy każdy może wybrać na swoją posesję ogrodzenia gabionowe? Gdzie się sprawdzą najlepiej?

Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrodzenie gabionowe?

Ze względu na swój niepowtarzalny wygląd ogrodzenie gabionowe cieszy się dużą popularnością. Jednak nie wszędzie uda się dopasować tego typu ogrodzenie, by doskonale współgrało z budynkiem oraz cała działką. Ogrodzenie gabionowe jest szczególnie polecane w przypadku nowoczesnych stylów budownictwa. Zdecydowanie odradzany jest w przypadku budowli rustykalnych. Jednak zaletą ogrodzeń gabionowych jest pewna swoboda, związana z zastosowaniem różnego rodzaju materiałów do jego wypełnienia.

Jak poradzić sobie z masywnością gabionów?

Jeżeli wybierzemy tłuczony kamień dość dużych rozmiarów, ogrodzenie będzie wydawać się masywne i przytłoczy całość działki, na której się znajduje. W takim przypadku, jeśli zależy nam na ogrodzeniu gabionowym, by zdobiło nasza posesję, możliwe jest łączenie dwóch typów ogrodzeń. Dzięki temu zyskamy lekkość płotu, nie rezygnując z gabionów. Możemy pomiędzy co drugi kosz gabionowy wstawić segment płotu lamelowego lub siatkę odpowiednio splecioną.

Jeżeli nie chcemy zbytnio mieszać lub łączyć ogrodzeń, warto zastanowić się nad dobraniem odpowiedniego podświetlenia. Światło LED z całą pewnością nada mu odmiennego charakteru i podkreśli nowoczesność dokonanego przez nas wyboru.

Zalety ogrodzenia gabionowego

Gabiony sprawdzają się szczególnie w przypadku, gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Ochronią nas nie tylko przed kurzem, ale z powodzeniem wycisza naszą działkę. Bez wątpienia wytoczą jasną i solidną granicę między przestrzenią publiczną a prywatą, nadając naszej działce intymny charakter.

Jeśli nie wiemy, czy na pewno ogrodzenie gabionowe będzie pasowało do naszej posesji i stylu w jakim jest ona utrzymana, warto ją delikatnie zmodyfikować. Dodanie kilku detali kamiennych (lub innych, w zależności od wypełnia gabionów) z pewnością zadziała na korzyść i stworzy spójną całość naszej działki.

Dodatkowe atuty ogrodzenia gabionowego

Oprócz wyżej wymienionych zalet, takich izolacja akustyczna, zwiększona prywatność, walory wizualne i dowolność kompozycji, wyróżnia się ono także łatwością w montażu. Bez wątpienia doświadczona ekipa zajmująca się montażem ogrodzeń poradzi sobie z tym zadaniem sprawnie i szybko.

Oprócz tego ogrodzenie gabionowe jest niezwykle solidne i trwałe. W przypadku nowej wizji na nasze ogrodzenie, gabiony możemy dowolnie zmieniać, przeplatać, mieszać, tworzyć własne aranżacje.

Ogrodzenie gabionowe jest ekonomicznym rozwiązaniem. Koszty wzrosną w przypadku dodania ozdobnych światełek LED lub stworzenia i wykonania bardzo skomplikowanego projektu.

Podsumowanie

Decydując się na ogrodzenie gabionowe pamiętajmy, by wypełnienie siatek wybierać z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł. Na to również znaczenie w przypadku wyboru siatki, a unikniemy jej zniszczenia i rdzewienia. Prawidłowy montaż ogrodzenia posłuży przez długie lata, ciesząc swoich właścicieli poczuciem bezpieczeństwa, prywatnością i nietuzinkową estetyką.

Inga Durew