Elewacja, czyli trudny wybór wykończenia domu

elewacja

Elewacja stanowi nie tylko warstwę ochronna ścian, ale również ma spore znaczenie estetyczne. Wizualnie dba ona o wykończenie domu, a także nadanie mu charakteru oraz poprawia optycznie jego kształt. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru elewacji? Powinna ona tworzyć spójną całość z dachem czy raczej się wyróżniać? A może należy dobierać ją do okien i drzwi? No i jakie są rodzaje elewacji? Zachęcamy do lektury niniejszego tekstu. Mamy nadzieję, że uda nam się odpowiedzieć wyczerpująco na te pytania.

Elewacje – podstawowe informacje

Zazwyczaj podczas zakupu projektu domu, wszelkie informacje związane z elewacją znajdziemy w dokumentacji. Powinny tam znaleźć się zapisy dotyczące doboru materiałów oraz kolorystyki fasady. Dlatego też, chcąc zrealizować wybrane przez nas projekt w pełni, powinniśmy jeszcze przed jego zakupem zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że pewne regulacje w nim zawarte narzucają określone kolory, do których musimy się dostosować.

Jeśli zaś zamiast gotowego projektu decydujemy się na indywidualny, architekt wybierając elewację, uwzględnia wszystkie niezbędne czynniki związane z doborem elewacji. Zatem dba on o to, by uwzględnić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, upodobania inwestora, a także rodzaj ścian. Pamiętajmy, że technologia, która została wykorzystana przy budowie domu ma spore znaczenie i to właśnie jedne z kluczowych warunków, według których należy dobrać elewację.

Jaka powinna być elewacja?

Materiały, z których wykonuje się elewacje, są różne pod względem wyglądu, ceny, właściwości, sposobu montażu, a także wymaganiami dotyczącymi podłoża, na którym mają być umiejscowione. Niezwykle ważne jest to, by elewacja była trwała. Nasz wybór powinien być więc kierowany odpornością na uszkodzenia.

Pamiętajmy, że elewacja ma chronić ściany przed negatywnym działaniem i wpływem czynników atmosferycznych, takich jak zmiany temperatury, deszcz, mróz, silny wiatr czy prażące słońce. Jaką elewację zatem wybrać? Nienasiąkalną, morozoodporną, niepłowiejącą – materiały, które dają gwarancję wyżej wymienionych cech, będą spełniać swoją funkcję na naszych ścianach.

Popularne wykończenia ścian

Do popularnych rozwiązań wykańczania ścian należy beton, drewno, tynk  i klinkier.  Wykończenie ścian, jak zostało wspomniane, zależy od ich typu. Wykonuje się jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe.

Wykończenia jednorazowe ścian są popularne w połączeniu z tynkiem cementowo-wapienny. Wykonuje się je z materiałów o wysokiej izolacyjności cieplnej. Dzięki temu nie wymagają one dodatkowego ocieplenia. Mury takie można wykończyć tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym lub cienkowarstwowym (o ile powierzchnia ściany jest wystarczająco gładka). Niekiedy na takie ściany możliwe jest położenie płytek na przykład klinkierowych.

Ściany dwuwarstwowe wykańcza się często tynkami cienkowarstwowymi, okładziną lub oblicówką. Takie ściany mają termoizolację po zewnętrznej stronie. Jeżeli zastosujemy suchą metodę ocieplenia ścina, wykończeniem na ruszcie montuje się deski lub panele.  Gdy wspomniana warstwa izolacyjna zamocowana jest bezpośrednio do muru, wykończeniem najczęściej jest tynk cienkowarstwowy lub okładzina z lekkich płytek.

W przypadku ścian trójwarstwowych ochronę termoizolacyjną pełni styropian lub wełna, a elewacja to ochrona. Na ogół wykonuje się ją z dekoracyjnych cegieł klinkierowych lub silikatowych, których nie trzeba tynkować. Jeśli zdecydujemy się na cegły ceramiczne lub bloczki betonowe, należy pamiętać o tym, że będą one wymagały wykończenia.

Podsumowanie

Każdą elewację można wykonać na wiele różnych sposobów, które różnią się pracochłonnością oraz nakładami inwestycyjnymi.  Ogromne znaczenie ma także rodzaj i sposób wykonania ściany i tym powinniśmy się kierować przy doborze elewacji. Pamiętajmy, że wykonanie elewacji nie jest zadaniem łatwym, dlatego niezbędna jest pomoc fachowców w tej materii. Nie zawsze zadanie to wykonuje firma budowlana, która wykańcza nasz dom. Niekiedy elewację wykonuje się nawet klika lat po powstaniu budynku, ale zawsze należy pamiętać o podstawowych rzeczach, związanych z wyborem elewacji.

Zawsze warto także dokładnie sprawdzić firmę remontowo-wykończeniową, która ma wykonać dla nas tę pracę. Ważne, by elewacja spełniała nasze oczekiwania, została wykonana dokładnie i cieszyła nas przez długie lata.

Jeśli nasz dom nie został ocieplony, warto pomyśleć o tym, przed wykonaniem elewacji. Jakie ocieplenie wybrać? Co warto na ten temat wiedzieć? Kilka ważnych informacji z tym związanych znajdziecie tutaj.

Inga Durew