Z CZEGO BUDOWAĆ ZEWNĘTRZNE ŚCIANY DOMU?

ściany nośne

Wraz z upływem czasu i narastającym postępem nauki i techniki zarysowało się w dziedzinie budownictwa wiele technologii stawiania domów jednorodzinnych. Wyróżniamy domy typowo energooszczędne, nowoczesne pasywne, szkieletowe czy chociażby z bali. Pomimo szeregu możliwości wciąż cieszącym się nieodmiennie domem jest ten z technologii tradycyjnej murowanej. Przede wszystkim na konstrukcję składają się fundamenty, ściany nośne, strop i dach. Dziś poruszymy ważną kwestię jaką są właśnie ściany zewnętrzne. Odpowiadają za kilka naprawdę ważnych spraw, jak np. podtrzymywanie stropu, dlatego podczas wybierania materiałów, z których je postawimy, musimy być świadomi ogromnej odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Poniżej znajdziemy wyjaśnienie parametrów, na których podstawie tworzone są: beton, keramzytobeton, silikat i ceramika, a także ich wyjaśnienie, aby podczas zakupów w pełni je rozumieć i dokonywać rozsądnych wyborów.

WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA CIEPŁA I IZOLACJA AKUSTYCZNA

Kwestię tę regulują ustawy prawne, które wymagają, aby z każdym rokiem domy były coraz bardziej energooszczędne. Zarówno w przypadku okien, jak i ścian stosuje się zatem pomiary ich izolacyjności. Ma ono na celu pokazać, w jakim stopniu ciepło z domu będzie przenikać przez ściany lub okna na zewnątrz. Przyjęło się takie obliczanie, że im mniejsza wartość tego parametru, tym mniejsza możliwość uciekania powietrza ze środka budynku. Jak zatem wygląda materiał, który idealnie wkomponowuje się w wyżej opisany schemat? Jest dość sporej szerokości i ma niski współczynnik przewodzenia ciepła.

Podobnie sytuacja wygląda w sprawie izolacji akustycznej. Im cięższy bloczek i oczywiście im dokładniej zamurowany, tym dźwięki z zewnątrz będą w mniejszym stopniu docierały do wnętrza domu.

WYTRZYMAŁOŚĆ NA ŚCISKANIE

Jak już zdążyliśmy się dowiedzieć z górnych akapitów artykułu, ściany nośne odpowiadają przede wszystkim za wytrzymałość całej konstrukcji domu. Ich celem jest odciążenie stropu i dachu w taki sposób, aby cała waga rozniosła się na ściany okalające dom, aby całość nie zapadła się do środka. Jak widzimy, jest to bardzo ważna kwestia. Parametr, który odpowiada za odpowiednie obliczenia nazywa się wytrzymałością na ściskanie. Początkowo zajmuje się nim projektant, który podczas przygotowywania rysunków dokonuje obliczeń, abyśmy bez większego stresu mogli dokonać w sklepie przemyślanego wcześniej wyboru. Producenci na swoich materiałach podają klasę wyrobu zapisaną w jednostce N/mm2. Im jest ona większa, tym analogicznie większe obciążenie ściany są w stanie przenosić ze stropu i dachu.

BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE

Kolejnym przepisem regulującym przebieg prac na budowie jest prawo o bezpieczeństwie pożarowym. Wykorzystywane materiały muszą przejść odpowiednie testy i spełniać dwa czynniki – reakcję na ogień (co określa się mianem klasy) i odporność ogniową. Pierwszy z nich służy do określania, w jaki sposób produkt mógłby przyczynić się on do ewentualnego pożaru, drugi z kolei wskazuje na czas trwania pożaru, po którym dany element budowy byłby niezdatny do całkowitego użytku. Najwyższą, znaną obecnie jakością jest klasa A1, która zapewnia, że w wyniku incydentu produkt nie wytworzy szkodliwych substancji ani dymu.