NA CZYM POLEGA GIPSOWANIE ŚCIAN?

NAPRAWA ŚCIAN

Ci, którzy mieszkają w starszych mieszkaniach czy domach, wiedzą, że nie zawsze wykończenia ścian były idealnie gładkie. Niektórzy ich właściciele nie przywiązywali większej uwagi do drobnych nierówności i rezygnowali z gładzenia ścian, bo wiązało się to z ogólnym remontem, kurzem i późniejszym malowaniem. Jednak niezaprzeczalnie gładka ściana to nie tylko sam efekt wizualny, który doskonale się prezentuje, a także swojego rodzaju inwestycja, o wiele lepiej trzymającą farbę malarską.

Aktualnie wykonuje się gładź szpachlową oraz gładź gipsową, czyli po prostu gipsowanie. Zabiegi te sprawiają, że można uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Dzięki temu ściana jest idealnie przygotowana do dalszych prac wykończeniowych.

Oczywiście gipsowanie ścian to praca, którą można wykonać samodzielnie, podobnie jak inne zadania związane z remontem i wykończeniem naszego domu czy mieszkania, ale o wiele korzystniej będzie, powierzyć je fachowcom. Gipsowanie ścian to precyzyjna praca. Wiąże się z nią dokładne nakładanie niezwykle cienkiej warstwy gładzi gipsowej, którą należy umiejscawiać na ścianie w dość szybkim tempie, by osiągnąć zamierzony efekt.

JAK PRZEBIEGA GIPSOWANIE ŚCIAN?

Gipsowanie ścian to zabieg wykończeniowy, który jest jednym z ostatnich elementów zadbania o nasze wnętrza przed malowaniem. Na początku, gdy ściana jest jeszcze surowa, należy zadbać o wyrównanie widocznych nierówności, bez względu na to, czy są one duże czy małe. W tym celu używa się gładzi szpachlowej. Pozwala ona zniwelować krzywizny czy niechciane odchylenia, które często są pozostałościami jeszcze po budowaniu. Właściciele mieszkań, które powstały z wielkiej płyty na pewno wiedzą, o czym mowa. Jednak dzięki gipsowaniu możemy osiągnąć pożądany efekt. Warto pamiętać o tym, że równe i gładkie ściany są nie tylko piękne, ale i o wiele bardziej funkcjonalne.

Oczywiście w zależności od stopnia krzywizn i odchyleń zależy niemalże wszystko. Może zdarzyć się tak, że jedna warstwa gładzi szpachlowej nie wystarczy i konieczne będzie ponowne szpachlowanie. Dopiero wtedy, gdy ściana zostanie wyrównana i otrzymamy pożądany efekt, kładzie się na nią gładź gipsową. Zabieg ten decyduje o gładkości ściany oraz o jej idealnym wyrównaniu. Warstwa gładzi gipsowej, którą należy położyć na ścianę, powinna być odpowiedniej grubości i nie grubsza niż 2 milimetry.

DLACZEGO JEST TAK WAŻNE?

Odpowiedź jest prosta – gipsowanie ścian daje piękny i funkcjonalny efekt. Jeśli ściany mają zostać pomalowane farbami, ważne, by prezentowały się dobrze i  były po prostu równe. To bardzo popularna metoda wykończenia wnętrz i przede wszystkim sprawdzona. Ponadto jeśli pracę tę zdecydujemy się powierzyć fachowcom, mamy pewność, że dzięki swoim umiejętnościom oraz zdobytemu doświadczeniu, gipsowanie ścian wykonają sprawnie, dość szybko, a przede wszystkim solidnie. Specjaliści, którzy zajmują się wykończeniami mieszkań wiedzą, ile warstw gładzi szpachlowej należy położyć, by ściana była równa. Możemy mieć również pewność, że gipsowanie ścian przyniesie pożądany efekt.

GIPSOWANIE ŚCIAN A MALOWANIE

Gipsowanie ścian ma wpływ także na to, jak później będzie prezentowała się farba we wnętrzach oraz to, w jakim stopniu będzie się zużywała. Jeżeli ściany są gładkie, farba trzyma się zdecydowanie lepiej i tym samym prezentuje się również dobrze na przestrzeni wielu lat. Bez wątpienia ma to spore znaczenie ekonomiczne – przy idealnie gładkich ścianach możemy być spokojni, że farba, która zostanie nałożona na ściany, posłuży nam długo, bez konieczności poprawiania, niwelowania niedoskonałości, a przede wszystkim – nie będzie odchodzić od ścian.

Nasi fachowcy chętnie doradzą Państwu tak, by wybrać najlepsze rozwiązanie, bez konieczności wykonywania dodatkowych prac. W naszym wykonaniu gipsowanie ścian przebiega szybko, sprawnie i terminowo. Gwarantujemy solidny efekt i najwyższy poziom świadczonych usług.

Inga Durew