Malowanie ścian po usunięciu tapety – co warto wiedzieć?

Malowanie ścian po usunięciu tapety – co warto wiedzieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu, tapety gościły w niemalże każdym domu i mieszkaniu. Był to ciekawy i niebanalny sposób na dodanie charakteru wnętrzu. Kolorowe, ze zwierzętami, prezentujące krajobrazy czy z dowolnym nadrukiem cieszyły się dużym powodzeniem i do dziś zyskują wielu zwolenników. Nie ma się co dziwić – tapeta to niemalże prawdziwy obraz na naszej ścianie, to małe dzieło sztuki, które potrafi również sporo kosztować. Jednak z czasem tapeta na ścianie może się po prostu znudzić i zapragniemy wrócić do klasyki, czyli malowania ścian farbą.

Jak prawidłowo usunąć tapetę?

By móc pomalować ścianę, należy dokładnie usunąć tapetę. W zależności od wielkości tapety i możliwego zabrudzenia mebli, warto zabezpieczyć okolice, gdzie będziemy pracować. Tapetę ze ściany można usunąć zarówno na sucho, jak i na mokro. Pierwszy sposób jest dość czasochłonny – tapetę podważa się szpachelką i zeskrobuje ze ściany. Należy przy tym bardzo uważać, by nie zniszczyć tynku. Drugi sposób to usuwanie tapety na mokro. W tym celu można użyć po prostu wody lub specjalnego preparatu.

Tapetę można usunąć samodzielnie, ale jeżeli chcemy odnowić ściany i mieć pewność, że nie zniszczymy tynku, zadanie to warto powierzyć fachowcom. Zadbają oni o odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia, bezpiecznie i sprawnie usuną tapetę oraz przygotują ścianę, by ją później pomalować. 

W jaki sposób pozbyć się kleju do tapet?

Niestety zdarza się tak, że podczas samodzielnego usuwania tapety, część kleju zostaje na ścianie. Wtedy, by usunąć resztki kleju, należy je zwilżyć wodą i zeskrobać szpachelką lub delikatnie ścierać papierem ściernym, gdy ściana będzie sucha. Do tego celu można również użyć specjalnego mydła malarskiego, które pozwoli oczyścić ścianę z kurzu, brudu, a przede wszystkim z resztek tapet i kleju.

Malowanie ścian po usunięciu tapety

Gdy tapeta będzie w pełni usunięta, należy odpowiednio przygotować ścianę pod malowanie. Musi być ona równa, czysta i posiadać dobrą przyczepność. Często zdarza się tak, że całą ścianę należy przetrzeć papierem ściernym. Oczywiście na ścianach mogą pojawić się zarysowania i ubytki. Wtedy konieczne będzie szpachlowanie. Jeżeli ściana zostanie wyrównana, kolejnym etapem jest gruntowanie. Grunt wzmocni podłoże i wyrówna jego chłonność, a także zapewni odpowiednią aplikację farby i jednolity kolor. Ważne jest, by po gruntowaniu ścian odczekać 24 godziny.

Gdy podłoże całkowicie wyschnie, można rozpocząć malowanie. W zależności od wyboru farby (możemy wybrać lateksową, ceramiczną lub akrylową), należy zapoznać się z kartą techniczną produktu i postępować zgodnie z instrukcją. Malowanie ścian po usunięciu tapety rozpoczyna się od sufitu, a dopiero później maluje się ściany – od narożników czy miejsc trudno dostępnych po malowanie całej powierzchni. 

Jakie mamy wnioski?

Malowanie ścian po ściągnięciu tapety oczywiście jest możliwe do samodzielnego wykonania. Warto jednak powierzyć to zadanie fachowcom. Dzięki temu zyskamy pewność, że tynk nie zostanie uszkodzony, a prace zostaną przeprowadzone sprawnie i szybko, na tyle, na ile to możliwe. Pracownicy remontowo-budowlani dopilnują także porządku i zadbają o czystość po wykonanym zadaniu. Dokładnie przygotują również podłoże do malowania, które z pewnością wykonają starannie, a odnowione ściany będą długi czas cieszyć swoich właścicieli.

Inga Durew