CO WARTO WIEDZIEĆ O CYKLINOWANIU PODŁÓG?

salon

Drewniane podłogi to bez wątpienia atut pomieszczeń mieszkalnych. Takie podłogi, mimo że nie należą do najtańszych, cieszą się trwałością i odmieniają wygląd wnętrza na korzyść. Są bardzo eleganckie oraz cieplejsze niż zwykłe panele. Drewniane podłogi jednak wymagają zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych. Należy do nich cyklinowanie.

Czym jest cyklinowanie podłóg?

Cyklinowanie podłóg to po prostu zeszlifowanie uszkodzonej powierzchni. Przy użyciu cykliniarki i papieru ściernego o różnej gradacji, dostosowanie go podłogi i rodzaju uszkodzeń, wygładzamy i oczyszczamy powierzchnię. Ten zabieg renowacyjny pozwoli na przywrócenie dawnego blasku podłodze. Oczywiście możliwe jest wykonanie cyklinowania podłogi samodzielnie. Trzeba wtedy zadbać o wypożyczenie specjalistycznego sprzętu oraz zakupienie odpowiednich preparatów, które posłużą jako wykończenie dla odnowionej podłogi. Warto jednak rozważyć powierzenie tego zadania ekipie remontowej. Fachowcy z całą pewnością będą posiadali odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, które pozytywnie wpłynie na przebieg wykonywanych prac.

Jak wygląda cały proces?

Jeszcze kilka lat temu cyklinowanie podłóg wiązało się z dużym bałaganem, powstałym w wyniku prowadzonych prac. Konieczne wtedy również było malowanie ścian. A wszystko przez duże ilości kurzu. Aktualnie do cyklinowania używa się specjalnych maszyn, które w swojej obsłudze zapewniają bezpyłową pracę. Stosuje się w nich system bezkońcowej taśmy szlifierskiej. Miejsca trudno dostępne, takie jak kąty, można czyścić ręcznie lub za pomocą szlifierki kątowej.

Nim przystąpimy do pracy, należy oczyścić podłogę z kurzu i zanieczyszczeń. Dopiero po tym etapie podłogę się szlifuje po raz pierwszy. W tym celu używa się papieru ściernego o dużej lub średniej gradacji. Zabieg ten pozwala na wstępne wyrównanie całej powierzchni i ściągnięcie warstwy lakieru.

Późniejsze szlifowanie wyrównuje całość i niweluje ślady po wcześniejszej pracy. Gdy podłoga uzyskała zadowalający dla nas efekt, pozbyliśmy się plam, odbarwień i nierówności, możemy ją wypolerować. W tym celu używa się papieru ściernego drobnoziarnistego, wykonując ruchy zgodne z włóknami drewna. By nałożyć odpowiedni środek pielęgnacyjny do drewna, należy odczekać 24 godziny. Po upływie tego czasu, cyklinowanie podłogi jest prawie zakończone. Pozostaje jedynie nałożenie na nią odpowiedniego środka zabezpieczającego, np. lakieru.

Kiedy należy poddać podłogę renowacji?

Cyklinowanie warto wykonywać co 10-12 lat lub wtedy, gdy podłoga tego wymaga. Warto zwrócić uwagę na to, czy kolor podłogi jest jednolity na całej powierzchni. Jeśli nie, wymaga ona renowacji. Ponadto, jeżeli powierzchnia desek jest porysowana i matowa w minimum 70%, warto pomyśleć o cyklinowaniu, nim pojawią się kolejne zniszczenia. Zdarza się też tak, że między deskami lub parkietem w wyniku użytkowania powstają szpary. To kolejny powód, kiedy należy zadbać o cyklinowanie podłogi i ją odnowić. Argumentem przemawiającym za tą pracą remontową są również kruszące się fugi, będące wypełnieniem między deskami oraz plamy, których nie sposób usunąć.

Bez wątpienia jest to usługa remontowa, która przywraca podłodze dawny blask i jej wspaniały wygląd. Jeśli powierzymy to zadanie fachowcom, możemy mieć pewność, że zabieg ten zostanie wykonany solidnie, trwale i bez żadnych uszkodzeń podłogi.

Inga Durew