Wykończenie mieszkania na parterze a własny ogródek – kwestie prawne

wykończenie mieszkania

Mieszkania parterowe, często kuszą ogródkami i możliwością zagospodarowania tarasu, jeśli wyjście z bloku bezpośrednio przylega do naszego lokum. Nowe budownictwo oferuje coraz więcej takich rozwiązań, gdzie mieszkania mają przyległe niewielkie ogródki, dając namiastkę własnego kawałka zieleni. Ale jak to wygląda w kwestii prawnej? Na co należy zwrócić uwagę?

Mój jest ten kawałek… zieleni?

Parafrazują słowa znanej piosenki, zdawać by się mogło, że sprawa jest banalnie prosta – skoro mogę zagospodarować część ogródka przy moim balkonie, należy on do mnie. Sprawa o tyle zdaje się niezawikłana, że niektórzy deweloperzy kuszą obietnicami własnego ogródka, powiększeniem tarasu, prywatną strefą relaksu. Obietnice niewielkiej grządki warzywnej w centrum miasta, własne owoce na wyciągnięcie ręki, pole do popisu dla zamiłowań ogrodniczych – brzmi to niezwykle atrakcyjnie i niewątpliwie kusi zakupem mieszkania z własnym ogródkiem.

Mieszkanie na parterze a własny ogródek

Dodatkowe kilkanaście metrów własnej zieleni, przylegającej do naszego lokum brzmi ciekawie i z pewnością zachęca do zakupy takiego mieszkania o wiele bardziej Jednak powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie prawne związane z tym fragmentem zieleni, który rzekomo nam się należy wraz z zakupem mieszkania.

Może dojść do sytuacji, ze podczas wykończenia mieszkania od razu zagospodarujemy część  ogródka, przylegającego do tarasu lub balkonu. O wykończeniu domu i projektowaniu ogrodu pisaliśmy wcześniej. Tekst ten jest dostępny tutaj. Może kilka podstawowych informacji związanych z aranżacją nawet niewielkiej przestrzeni przyda się również w przypadku niewielkiego ogródka przy bloku. Jednak nie wszystko od razu. Najpierw trzeba ten ogródek faktycznie mieć dla siebie. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Wykończenie mieszkania a wyodrębnienie ogródka z nieruchomości wspólnej

Wykończenie mieszkania to proces, który wymaga zaangażowania i stworzenia ciekawego projektu całości. Jeśli planujemy poszerzenie naszego lokum o wyodrębnienie ogródka koło tarasu lub balkonu, warto zastanowić się również nad tym konceptem. Jednak by wszystko przebiegało zgodnie z prawem, warto zwrócić uwagę na istotne aspekty. Już podpowiadamy jakie.

Skutecznym rozwiązaniem, jeszcze przed rozpoczęciem wykończenia mieszkania i samowolnym zajęciem terenu zielonego, przylegającego do niego, będzie wydzielenie ogródka z nieruchomości wspólnej. Przestrzeń ta należy do wszystkich mieszkańców osiedla i konieczne będzie wyodrębnienie osobnej działki geodezyjnej. Działanie takie ma na calu przeniesienia prawa własności tego gruntu bezpośrednio na właściciela mieszkania na parterze.

Wykończenie mieszkania od razu z ogródkiem?

Należy jednak pamiętać, że wyodrębnienie ogródka, o którym pisaliśmy wyżej – zarówno przed wykończeniem mieszkania jak i już po jego zakończeniu – wymaga podziału geodezyjnego. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Deweloperzy proponują jednak inne rozwiązania – ustanawiają służebność gruntową, czyli prawo do korzystania konkretnego fragmentu działki lub skłaniają się do podpisania z nabywcą mieszkania stosownej umowy, zapewniając przy tym użytkowanie ogródka. Należy jednak pamiętać, że w takim rozwiązaniu działka nadal pozostaje częścią wspólnej nieruchomości.

Podsumowanie

Wykończenie mieszkania na parterze kusi poszerzeniem tarasu o dodatkową przestrzeń zieloną. Jeśli jednak nie mamy stosownych dokumentów na wydzieleni ogródka lub pisemnej umowy zawartej z deweloperem na użytkowanie go, nie powinniśmy samowolnie doprowadzać do zawłaszczenia wspólnej nieruchomości.

Inga Durew