Wykończenie mieszkania na parterze - fakty i mity

wykończenie mieszkania

Wykończenie mieszkania to długotrwały proces, który wymaga odpowiedniego zaplanowania i przeanalizowania kilku czynników. Pamiętajmy, by wszystkie wybory i rozwiązania, jakie pragniemy wdrożyć w naszym mieszkaniu, omawiać ze wszystkimi domownikami. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kłótni i późniejszych rozczarowań. Dzisiaj chcemy przedstawić kilka wad i zalet związanych z wykończeniem mieszkania na parterze i jego późniejszym ubytkowaniem. Zachęcamy do lektury naszego tekstu.

Wykończenie mieszkania parterowego a dodatkowy ogródek przy balkonie

Tę kwestię poruszyliśmy już we wcześniejszych tekstach. Zdaje się, że mieszkanie parterowe to obiecująca inwestycja, która pozwala nam na wydzielenie dodatkowej przestrzeni na własny taras i strefę relaksu. Nie jest to jednak tak oczywiste, jakby mogło się wydawać. By wszystko obyło się zgodnie z planem, konieczne jest dopilnowanie kilku formalności z tym związanych. Jakich? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź znajdziecie w tym tekście.

Wykończenie mieszkania na parterze a jego późniejsze użytkowanie

Poszukiwanie mieszkania nie jest zadaniem łatwym. Powinniśmy wziąć pod uwagę różne lokalizacje oraz położenie samego lokum. Jak wiadomo – każde rozwiązanie ma pewne wady i zalety. Podobnie w przypadku mieszkania parterowego. Niektórzy skreślają je od razu, inni nie wyobrażają sobie mieszkania na wyższych piętrach. Jak powinno wyglądać wykończenie mieszkania parterowego, by późniejsze jego użytkowanie cieszyło nas szczególnie? Postaramy się odpowiedzieć.

Zalety mieszkania na parterze

Jedną z zalet mieszkania na parterze jest możliwość wyodrębnienia własnego ogrodu, a oczmy już wspomnieliśmy. Z pewnością strefa zielona przyłączona do lokum jest niewątpliwym atutem, z którego chętnie później korzystalibyśmy.

Ponadto zdarza się, że mieszkania parterowe są tańsze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze dzięki temu trafi się nam doskonała okazja cenowa. Przy zachowaniu określonego budżetu możliwe będzie więc skorzystanie z wyboru dogodnej lokalizacji, a nawet, co wielce prawdopodobne – większego metrażu w stosunku do większych pięter.

Sporym atutem jest także brak schodów. Ma to duże znaczenie. Oczywiście widny są sporym udogodnieniem, ale kupując mieszkania z rynku wtórnego i poddając je remontom, nie we wszystkich blokach znajdziemy windy. Codziennie wchodzenie na trzecie piętro samodzielnie czy z dodatkowym balastem może być naprawdę uciążliwe.

Ponadto w razie pożaru jesteśmy najbliżej wyjścia ewakuacyjnego.

Wady parterowego mieszkania

Niezależnie od tego, jak będzie przebiegało wykończenie mieszkania, na parterze niektóre odgłosy będą słyszalne wyraźniej, przez co hałas zdaje się większy. Poniekąd możemy temu zaradzić, montując solidne drzwi. Pamiętajmy – trudno w bloku o całkowitą ciszę, bez względu na położenie mieszkania.

Planując wykończenie mieszkania na parterze warto wybrać rolety zewnętrzne i dodatkowe żaluzje wewnątrz. Powody ku temu są dwa. Pierwszym z nich jest prywatność. Niestety mieszkania parterowe często przyciągają ciekawskie spojrzenia sąsiadów i przechodniów, wiec odpowiednio wcześnie należy zadbać o ochronę prywatności. Drugim powodem jest bezpieczeństwo. Mieszkania parterowe to zwiększone ryzyko włamania, dlatego już na etapie wyboru okien należy zadbać o odpowiednie systemy zabezpieczeń oraz dopłacić za zewnętrzne rolety antywłamaniowe.

Podsumowanie

Wykończenie mieszkania parterowego niewiele rożni się od prac remontowych czy wykończeniowych w lokalach na innych piętrach. O solidne wykonanie wszystkich prac oraz zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń warto zadbać zawsze, bez względu na położenie czy usytuowanie mieszkania. Oczywiście wszelkie prace remontowe i wykończeniowe najlepiej zlecić fachowcom, którzy wykonają je szybko oraz dokładnie.

Inga Durew