Wykończenie domu - stan deweloperski a stan surowy

wykończenie domu

Jeśli kupujemy dom z rynku pierwotnego, możemy zdecydować się na wybór nieruchomości w stanie deweloperskim lub wykończone pod tak zwany klucz. Niektórzy, a może nawet i zdecydowana większość, wybiera lokale w stanie surowym, sugerując się niższą ceną, by później urządzić go na własną rękę. Co trzeba wiedzieć o wykończeniu domu? Czym jest stan deweloperski? W poniższym tekście postaramy się przedstawić najważniejsze informacje z tym związane.

Stan deweloperski a wykończenie domu jednorodzinnego

Nie da się jednoznacznie wyjaśnić, czym jest stan deweloperski domu jednorodzinnego, bo przepisy z zakresu prawa budowlanego nie regulują tego dokładnie. Zatem nie wiadomo również jak to wykończenie domu powinno wyglądać. W praktyce jednak wygląda to podobnie w przypadku wszystkich nieruchomości. Jest to pojęcie umowne, którego używa się do określenia stopnia wykończenia danego obiektu. Oczywiście dokładne zapisy znajdziemy w umowie sprzedaży – tam powinno by wszystko dokładnie zawarte i opisane. Zatem wynika z tego jasno, że stan deweloperski zależy od dewelopera – to jak będzie wykończony dom, definiuje umowa i jej zapisy.

Niezbędne jest zatem zwrocie uwagi na to, co jest zawarte w treści umowy i to jeszcze przed jej podpisaniem. Wtedy będziemy mieć jasność, czego możemy oczekiwać i spodziewać się podczas odbioru mieszkania, domu lub lokalu.

Jeśli jednak mamy specjalne preferencje, a deweloper dopuszcza za dodatkową opłatą dodatkowe wykończenie lokum, możliwe jest spisanie kolejnej umowy, która jasno zdefiniuje nasze preferencje. W takim przypadku nie będzie żadnych wątpliwości, w jakim stanie odbieramy budynek.

Stan surowy a stan deweloperski

Pamiętajmy, że wykończenie domu to zupełnie odrębna kwestia. Jest ono praktycznie ostatnim etapem, dzięki któremu możliwe później będzie wprowadzenie się do domu i urządzenia go wedle własnych preferencji. Przed tym możemy jednak spotkać się z takimi pojęciami chociażby jak stan surowy otwarty lub stan surowy zamknięty. Stan surowy zamknięty to określenie budynku, który ma kompletną konstrukcję nośną, czyli posiada pełny dach, stropy, okna, drzwi zewnętrze. Jego wnętrze jest jednak nieurządzone – ściany i posadzki są w stanie surowym. Wykończenie domu jest wtedy potrzebne w pełni i wymaga przeprowadzenia dokładnych prac.

Stan deweloperski w praktyce oznacza to, że wykończenie domu jest wykonane w znacznym stopniu więcej. Wnętrze budynku jest przygotowane do dalszej pracy, czyli do wykończenia domu. Ściany w takim wypadku powinny być już wyszpachlowane i w pełni przygotowane na malowanie. Wykonane powinny również zostać wszystkie instalacje.

Wykończenie domu po stanie deweloperskim

Na początek wyjaśnijmy, jakie prace powinny zostać wykonane już na etapie oddania domu w stanie deweloperskim. Między innymi zalicza do stanu deweloperskiego zalicza się takie prace jak: podłączenie i rozprowadzenie instalacji elektrycznej, grzewczej, wentylacyjnej i wodno-kanalizacyjnej, wykonanie wylewek, tynkowanie (w środku i na zewnątrz), wykonanie schodów i balustrad, wstawienie okien i montaż parapetów, wykonanie poddasza i często elewacji, przygotowanie ścian do malowania. Często w stan deweloperski wlicza się również wykonanie ogrodzenia, ale nie jest to reguła. Pamiętajmy, ze elewacja jest bardzo ważnym elementem domu. O tym, jaką najlepiej elewację wybrać, pisaliśmy tutaj. W tym tekście znajdziecie informacje związane z wyborem elewacji i koniecznością dopilnowania pewnych kwestii z tym związanych.

Podsumowanie

Jednak wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Wykończenie domu to ciężka praca, która wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego zawsze warto wybrać najlepszą ekipę remontową, która wykona swoją pracę sprawnie i solidnie.  A potem zostaje nam jedynie urządzanie według własnych preferencji.

Inga Durew