Wykończenie domu i projektowanie ogrodu – porady, wskazówki i ciekawostki

Wykończenie domu

Wykończenie domu, projektowanie wnętrza, wybór mebli i dodatków to jeden z najciekawszych etapów całej budowy, który coraz bardziej zbliża nas do przeprowadzki. Własny dom posiada wiele zalet, do których między innymi należy ogród. Bez względu na to czy jest on duży czy mały, warto dokładnie zaplanować jego wygląd. W dzisiejszym tekście postaramy się podpowiedzieć, jak samodzielnie zaprojektować ogród.

Zasady projektowania ogrodu a wykończenie domu

Wykończenie domu wiąże się często z przeprowadzeniem różnego rodzaju rac, które mogą zniszczyć trawę czy roślinność w ogrodzie, dlatego projektowanie naszej przestrzeni zielonej warto zostawić na sam koniec. Dzięki temu wszelkie prace związane z wykończeniem domu wykonamy sprawnie i solidnie, bez obaw, że uszkodzimy naszą zieloną oazę.

Kiedy mamy już pewność, że żadne sprzęty ciężkie, ani prace nie będą miały wpływu na ogród, możemy przystąpić do jego projektowania.

Jak zaprojektować ogród?

Kiedy możemy powoli zająć się tą przyjemną czynnością, jaką jest projektowanie ogrodu, a wykończenie domu już się dokonało, warto na początek zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić nasz teren zielony. Czy ogród będzie służył nam jako miejsce rekreacji czynnej, gdzie świetnie sprawdzi się mini boisko, czy raczej biernej, w którym chętnie będziemy grillować i opalać się. A może ogród ma pełnić funkcję reprezentacyjną? Własne owoce i warzywa? Oczywiście! Taki ogród to również doskonały pomysł. Idealnie by było połączyć te wszystkie funkcje, jeśli nam na tym zależy. I jest to praktycznie możliwe nawet na niewielkiej przestrzeni. Jak tego dokonać? Spróbujemy podpowiedzieć.

Własny ogród – piękna sprawa!

Po wykończeniu domu nadszedł czas o zadbanie o przestrzeń zieloną, która go otacza. Gdy już odpowiemy sobie na najważniejsze pytania związane z tym, jaką funkcję ma pełnić nasz ogród, albo dojdziemy do tego, które z nich chcemy połączyć, możemy zająć się jego projektowaniem. Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się podobnym zadaniem, warto potraktować ogród jako zamkniętą przestrzeń, w której chcemy poustawiać różne przedmioty. Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że rośliny mają to do siebie, że rosną. Dlatego nie decydujmy się na posadzenie ich zbyt blisko budynku, bo mogą zniszczyć elewację lub zaburzyć całą koncepcję.

Początkowo, gdy posadzimy rośliny, może wydawać się, że nasza wizja była nie do końca trafiona. Jednak z biegiem czasu wszystko się zmieni – sadzonki zmienią się w piękne rośliny, które szybko zapełnią przestrzeń.

Wykończenie domu, projektowanie ogrodu – czyli wszystko według zasad

Zarówno wykończenie domu jak i projektowanie grodu to proces, który powinien być wykonywany według pewnych zasad, wskazówek i kolejności. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych porad, które warto uwzględnić podczas prowadzenia prac ogrodowych. Oto one:

- Zrezygnujmy z sadzenia, bądź siania czegokolwiek na samym środku ogrodu. W przeciwnym razie zamknie to przestrzeń i sprawi, że będzie ona wydawała się zapełniona.

- Roślinność układajmy piętrami. Tam, gdzie wolna przestrzeń, wybieramy wyższe krzewy i drzewa, zaś kwiaty niech naw towarzyszą bliżej.

- Zrezygnujmy z nadmiernej ilości gatunków roślin w naszym ogrodzie, by nie wprowadzić w nim bałaganu. Pamiętajmy o tym szczególnie na niewielkiej przestrzeni. Ponadto nie wszystkie rośliny lubią towarzystwo innych. Warto o tym pamiętać.

- Wybierzmy rośliny odpowiednie dla naszego terenu i środowiska, które je otacza.

- Szanujmy roślinność, która już się w nim znajduje i projekt stwórzmy w oparciu o nie. Drzewa rosną powili, więc jeśli na naszej działce posiadamy już jakieś, doceńmy je szczególnie.

- Zachowajmy odpowiedni odstęp między roślinnością a domem. Miejmy na uwadze, że niektóre drzewa osiągają imponujących rozmiarów korony, które znajdujące się zbyt blisko budynku, mogą go uszkodzić.

- Wybierzmy rośliny, którym wymaganiom sprostamy i zasadźmy je tak, by pięknie rosły.

- Zaprojektujmy ogród na miarę naszych potrzeb i możliwości związanych z jego pielęgnacją. Nie utrudniajmy sobie życia – ogród ma nas cieszyć, a nie być dla nas ciężarem i sprawmy by jego pielęgnacja nie była przykrym obowiązkiem.

Podsumowanie

Zarówno wykończenie domu jak i projektowanie ogrodu to zadanie wymagające. Zadbajmy, by nasza strefa komfortu i relaksu sprawiały nam radość, a jego pielęgnacja cieszyła nas w każdym calu. Wszelkie prace związane z dopieszczeniem ogrodu warto zostawić na koniec, kiedy będziemy mieć pewność, że rośliny nie zostaną zniszczone podczas prac wykończeniowych. Nie wiecie jak powinno przebiegać wykończenie domu? Na co zwrócić uwagę? Pisaliśmy o tym niejednokrotnie. Na naszym blogu znajdziecie wiele ciekawych wskazówek, cennych porad i inspiracji. Na początek zapraszamy do lektury tego tekstu, z którego dowiecie się czym różni się stan deweloperski od stanu surowego.

Inga Durew