Wady i zalety otwartej kuchni, czyli remont czas zacząć

remont kuchni

Nie da się ukryć, że remont kuchni niekiedy jest nieunikniony. Czasami odświeżenia i generalnych zmian wymaga całe mieszkanie i wtedy nasuwają się nam różnego rodzaju pomysłu, szukamy inspiracji i ciekawych rozwiązań. A może by tak połączyć salon z kuchnią? Jakie są wady i zalety otwartej kuchni? Na co należy zwrócić uwagę? Czego możemy się finalnie spodziewać? Zapraszamy do lektury!

Remont kuchni od początku

Jeśli chcemy tylko odmienić wygląd naszej kuchni, jej generalny remont może okazać się zbędny. O sposobie na nadanie jej nowoczesnego blasku i świeżego wyglądu pisaliśmy wcześniej. Tutaj znajdziecie tekst o sufitach podwieszanych, które doskonale sprawdzają się w kuchni i nadają jej nowego charakteru. Jeśli jednak planujemy większe zmiany naszego mieszkania i jednym z pomysłów jest połączenie salonu z kuchnią, warto dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Poniżej prezentujemy krótką ściągę, która – mamy nadzieję – ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji lub przynajmniej rozwieje niektóre wątpliwości. A zaczniemy od…

Zalety otwartej kuchni

Remont kuchni zależy od naszych oczekiwań i dostępnych środków finansowych Jeśli zdecydujemy się na połączenie kuchni z salonem, z całą pewnością zyskamy wiele zalet z tego płynących. Jedną z nich jest znaczne powiększenie przestrzeni. Co prawda to głownie aspekt wizualny, ale przy małych mieszkaniach ma to ogromne znaczenie. Niekiedy wąska kuchnia zdaje się dawać poczucie izolacji i przytłoczenia. Jeśli połączymy ją z salonem, zyskamy sporo miejsca.

Dla miłośników TV remont kuchni, gdzie zdecydujemy się na połączenie jej z salonem, będzie dodatkowym autem. W małej kuchni nie mamy miejsc na sprzęt RTV. Łącząc te dwa pomieszczenia możemy jednocześnie gotować i oglądać ulubiony serial lub słuchać muzyki. Z cała pewnością zwiększy to nasze poczucie komfortu i zagwarantuje relaks.

Dla osób, które cenią sobie kontakty międzyludzkie otwarta kuchnia również będzie atutem. Aktywnie będziemy mogli uczestniczyć w rozmowach, nie zaszywając się podczas przygotowywania posiłków czy przekąsek.

Połączenie kuchni z salonem daje jeszcze jedną możliwość. Dzięki wygospodarowaniu przestrzeni możemy pozwolić sobie na jadalnię. Może w miejsce wyburzonej ściany wstawimy stół i krzesła? To naprawdę ciekawe rozwiązanie!

Niekiedy małe kuchnie bywają ciemne i mało oświetlone. Zdarza się również, że nie posiadają okien. Miłośnicy jasnych przestrzeni wiedzą, jak przytłaczający może być brak światła. W takim wypadku połączenie kuchni z salonem zdaje się być strzałem w dziesiątkę – połączenie z salonem dodatkowo rozświetli kuchnię.

Wady otwartej kuchni

Niestety, ale decydując się na remont kuchni i wybierając otwarta kuchnię, powinniśmy uwzględnić fakt, że w takim wypadku wymaga ona bezwzględnego utrzymania w czystości. Brudne naczynia w zlewie czy sporo rzeczy ułożonych na blatach nie wpłyną korzystnie na wizerunek reszty pomieszczenia, czyli salonu.

Pamiętajmy również, że gotowanie rządzi się swoimi prawami. Niestety w przypadku otwartej kuchni nie unikniemy rozchodzących się zapachów po pokoju dziennym. Po pewnym czasie wniknie on w tkaniny, kanapy i inne, przez co wymagać one będą częstszego czyszczenia. W związku z tym, że gotowanie podnosi również temperaturę w pomieszczeniu, w którym się odbywa, konieczne będzie także częste wietrzenie otwartej kuchni.

Niedogodnością może okazać się także brak prywatności, jeśli lubimy gotować w spokoju i potrzebujemy chwili odprężenia czy relaksu.

Alternatywy i rozwiązania

Jeśli chcemy powiększyć przestrzeń, ale jednocześnie nie decydować się na zupełnie otwarta kuchnię, warto zastanowić się nad małą ścianką działową, która oddzieli kuchnię od salonu. Takie rozwiązanie zdaje się być optymalne. Podobnie świetnie sprawdzi się niższy murek lub półwysep, przez co wyznaczymy granicę między strefą roboczą a częścią wypoczynkową.

Niekiedy możemy zdecydować się na zamontowanie ściany zasuwanej, dzięki czemu zamknięcie kuchni będzie możliwe w dowolnym momencie lub pozostawienie jej otwartej. Takie drzwi mogą być przezroczyste, półprzezroczyste, kryjące, kolorowe, we wzory.

Decydując się na otwartą kuchnię warto również zadbać o to, by kuchnia i salon zostały utrzymane w jednym, spójnym stylu. Przydatne będzie także połączenie posadzek i dobór odpowiednich mebli. Konieczne wydaje się, żeby wszystkie sprzęty pozostały w zabudowie, która uczyni kuchnię bardziej elegancką. Niezbędna zdaje się być również zmywarka – naczynia nie będą zalegać w zlewie i łatwiej będzie utrzymać czystość. Konieczny jest również wysokiej jakości okap, który pochłonie niepożądane zapachy.

Podsumowanie

Remont kuchni to wyzwanie, które wymaga dobrego zaplanowania oraz wielu ciekawych pomysłów na aranżację. Połączenie pokoju dziennego ze strefa gotowania ma sporo zalet oraz wad, dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki i wybrać najlepszą opcję, która w pełni nas zadowoli.

Pamiętajmy – jeśli jednak planujemy generalny remont, warto zadanie to powierzyć ekipie fachowców. Uprawni to prace, zadba o ich szybki przebieg oraz sprawi, że zostaną one wykonane dokładnie i z pełną precyzją.

Inga Durew