Sufity podwieszane, czyli remont kuchni

Remont kuchni

Remont kuchni często kojarzy się z ogromnym wyzwaniem i nie ukrywajmy – nie jest to zadanie najłatwiejsze. Niekiedy pochłania ono sporo czasu oraz niemałej ilości nakładów finansowych. Kluczowe jest jednak to, by został o wykonany przez wykwalifikowaną ekipę, która porazi sobie z tym zadaniem szybko i dokładnie. Dziś zaproponujemy jedno z ciekawych rozwiązań dla kuchni. Z pewnością ucieszy ono tych, którzy marzą, by ich „serce domu” stało się bardziej nowoczesne. Zachęcamy do lektury.

Nowoczesna kuchnia niewielkim nakładem finansowym

Dla tych, którzy marzą, by ich kuchnia stała się bardziej nowoczesna, proponujemy podczas generalnego remontu wykonanie sufitów podwieszanych. To doskonały sposób na to, by ukryć różnego rodzaju mankamenty i wszelkie nierówności, a także nadać pomieszczeniu nowy charakter.

Sufity podwieszane doskonale prezentują się w nowoczesnych wystrojach wnętrz i często dopełnione są oświetleniem LED. To naprawdę niesamowity efekt, który można osiągnąć niewielkim nakładem finansowym.

Remont kuchni a samodzielne wykonanie sufitów podwieszanych

Nie ukrywamy – by wszelkie prace zostały przeprowadzone zarówno efektownie pod kątem wizualnym, ale i bezpiecznie, niezbędna będzie pomoc fachowców. Ekipa remontowa z całą pewnością wykona to zadanie szybko oraz tak, by całość aranżacji prezentowała się doskonale. Oczywiście będziemy mieć również pewność, że podwieszany sufit zamontowany został bezpiecznie, co jest kluczowe.

Dlatego nie polecamy podejmowania się tego typu prac do samodzielnego wykonania. Jest to oczywiście możliwe, ale lepiej powierzyć to zadanie wykwalifikowanym i doświadczonym osobom.

Jak zaplanować sufity podwieszane podczas remontu kuchni?

Wszelkie remonty powinny zostać zawsze dokładnie zaplanowane. Nie kierujmy się zasadą, że zrobimy tyle, ile się uda. W przypadku sufitów podwieszanych powinniśmy najpierw dokładnie określić całą powierzchnię, na której ma on zostać wykonany, jego wysokość i rodzaj oświetlenia, który ma zostać tam zamontowany.

To, co jest niezwykle ważne podczas prowadzenia takich prac, to staranność i dokładność wykonania takiego sufitu, ale również ogromne znaczenie ma dobór materiałów. Dlatego by mieć pewność, że nasz sufit nie zacznie pękać już na etapie montażu, warto, by zadaniem tym zajęli się fachowcy – oni doskonale dobiorą odpowiednie produkty, jednocześnie idealnie je do siebie dopasowując.

Montaż sufitów podwieszanych krok po kroku

Jeśli posiadamy już konkretny plan, a także materiały niezbędne do wykonania sufitu podwieszanego w naszej kuchni, należy przejść do mocowania profili. Nie jest to zadanie trudne, ale wymaga dokładnego zmierzenia oraz dopilnowania, by wszystko było idealnie równe. Profile należy przykręcić wkrętami.

Gdy profile są już zamocowane, następnym etapem jest wyznaczenie miejsc mocowań wieszaków (nie dalej niż 60 cm od ścian). Kluczowe jest, by umieścić je w ten sposób, że skrajne płyty będą oddalone w takich samych stepach od ścian.

Kolejnym etapem jest montaż wieszaków pod kołki rozporowe na zaznaczonych wcześniej miejscach. Tu montuje się pręty wieszakowe, by na nich zaś men iścić profile główne. Pamiętajmy, by wszystko precyzyjnie dopasować i wypoziomować.

Po tym, jak zamontujemy już profile boczne, montuje się profile poprzeczne. Konieczne jest zachowanie równych odległości między nimi. Umieszczając później płyty gipsowo-kartonowe pamiętajmy, że wystarczy je zamocować bezpośrednio na gotowej konstrukcji z profili – zbyteczne jest ich klejenie lub przykręcanie. Gdy całość dobrze się ułoży, płyty należy ze spoinować masą szpachlową oraz wtopiona w nią taśmą zbrojąca.

Ostatnim etapem jest wykończenie sufitu. W tym celu całą konstrukcję należy wyszpachlować, by była ona równa. Warto również sufit pokryć podkładem gruntującym, by na końcu pomalować wszystko. Nie wiecie jakie farby wybrać do malowania kuchni? Zapraszamy do lektury naszego tekstu. Tutaj znajdziecie wszystkie niezbędne informacje związane z tym tematem.

Podsumowanie

Remont kuchni, której chcemy nadać nowoczesności nie musi wiązać się z wymianą kafelków i mebli.  Czasami wystarczy wykonać sufit podwieszany, by nabrała ona zupełnie nowego charakteru. Bez wątpienia zadanie to należy powierzyć fachowcom. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że praca została wykonana solidnie i bezpiecznie a nasz sufit będzie prezentował się niezwykle efektowanie.

Inga Durew