Schody zewnętrzne – wstępne informacje

schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne to nowoczesne rozwiązanie, które gości w wielu domach. Jednak wszelkie prace z nimi związane powinny rozpocząć solidne przygotowania. Pierwszym etapem jest ich zaprojektowanie oraz wybór materiałów do ich wykonania. Warto zwrócić uwagę na to, by komponowały się one całościowo z budynkiem oraz elewacją. Co jest jeszcze istotne? Postaramy się krótko opowiedzieć o schodach zewnętrznych w jasny i przejrzysty sposób.

Co warto wiedzieć na początek o schodach zewnętrznych?

Główne drzwi wejściowe do naszego domu są zazwyczaj reprezentatywne i stanowią poniekąd wizytówkę całego budynku, zachęcając do odwiedzenia go, śmiało witając gości. Schody zewnętrzne mogą prowadzić zarówno do drzwi głównych, jak i tych, które są rzadziej używane.

Jakie schody zewnętrzne możemy wykonać? Wybór jest naprawdę szeroki. Wszystko zależy od miejsca, w którym mają się one znajdować, stylu budynku, a także naszych własnych oczekiwań i preferencji. Stopnie schodów zewnętrznych mogą być betonowe, wykafelkowane, wykonane z kostki brukowej itd.

Przed rozpoczęciem prac

Zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu prac, konieczne będzie zastanowienie się, jak powinny zostać one wykonane oraz wybrać odpowiednie materiału do realizacji projektu. Jeśli zadanie realizuje doświadczony zespół fachowców, schody na konstrukcji ziemnej zostaną wykonane szybko i dokładnie. Pamiętajmy jednak, że tego typu stopie wejściowe do domu możemy zbudować jedynie w przypadku, gdy różnica poziomów nie przekracza 70 cm.

Popularne są także schody metalowe. Pasują one jednak do nowoczesnych budowli i domów jednordzennych. Jednak ostateczna decyzja oczywiście należy do ich właściciela. Warto jednak wziąć pod uwagę wizualne aspekty – nakład finansowe mają ogromne znaczenie, ale bardzo ważne jest to, by schody pasowały do budynku. Polecamy wybrać się takie rozwiązanie, które podkreśli atuty naszej posesji, a nie odwrotnie takim przypadku często wybiera się materiał na schody zewnętrzne, który wykorzystaliśmy na cokołach, czy przy drzwiach lub tworząc nawierzchnie ścieżek w ogrodzie a nawet sam podjazd.

Kilka istotnych informacji

By schody zewnętrzne były solidne i wytrzymałe, nie powinny stanowić z budynkiem jednolitej konstrukcji. Konieczne jest postawienie ich w osobnym fundamencie. Ponadto  odpowiednio wcześnie należy określić materiał wykończeniowy stopni – od tego zależy ich wysokość.

Rodzaje schodów zewnętrznych

Najpopularniejsze są schody proste i łamane. Ich wybór określa się na podstawie kierunku poruszania po nich. Jeśli nie ulega on zmianie – wybieramy schody z biegiem prostym. W przypadku kiedy podczas wchodzenia skręcamy, zastosujemy schody łamane. Do wyboru mamy także schody powrotne, w których kierunek wchodzenia zawraca o 180 stopni oraz schody tak zwane zbiegowe. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcjach stosuje się schody z biegiem kręconym, z biegiem wachlarzowym lub rozdzielnym. W przypadku domów jednorodzinnych wybiera się schody proste, jednobiegowe, które doskonale eksponują wejście główne.

Podsumowanie

Do tematu schodów zewnętrznych na pewno jeszcze wrócimy. Z całą pewnością jest to temat warty uwagi i dokładnego omówienia. W następnych tekstach postaramy się opowiedzieć o konstrukcji schodów zewnętrznych, wymaganiach technicznych oraz bezpieczeństwie, jako kluczowym wyznaczniku dobory schodów zewnętrznych.

Inga Durew