Przejdź do treści
Wczytuję...

schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne stanowią efektowną ozdobę naszego domu, ale również podkreślają charakter drzwi wejściowych. W poprzednim tekście zawarliśmy podstawowe informacje związane z wyborem schodów zewnętrznych i dostępnych rodzajach zdobiących nasze domy. Znajdziecie go tutaj. Pamiętajmy, żeby były one wykonane według wcześniej przygotowane i i zatwierdzonego projektu, a także nie stanowiły z domem jednej konstrukcji. Schody zewnętrzne powinny zostać osadzone na osobnym fundamencie, dzięki czemu będą solidne i trwałe (oczywiście jeśli zostaną dobrze wykonane).

W niniejszym tekście chcemy przedstawić podstawową wiedzę z zakresu konstrukcji schodów zewnętrznych, wymagań technicznych związanych  z ich projektem i budową, a także zasadach bezpieczeństwa, które bezwzględnie powinny być przestrzegane. Zapraszamy do lektury.

Konstrukcja schodów zewnętrznych

Pamiętajmy, że schody zewnętrzne to bardzo ważny element budynku, który wymaga projektu i odpowiedniego wykonania. By były one bezpieczne i trwałe, musza spełniać pewne warunki związane z ich osadzeniem i budową. Jak już zostało wspomniane – schody powinny zostać osadzone na fundamencie i powinien on być odłączony od fundamentu całego domu.

Zatem podstawowym wymaganiem technicznym jest przygotowanie i wykonanie wykopu pod fundament schodów zewnętrznych. Warto do tego przystąpić już po wykonaniu fundamentu budynku.

Ponadto fundamenty pod schody warto ocieplić. Izolacja jest bardzo istotna. W tym celu warto wybrać się polistyren ekstradowany. Cechuje się on dużą wytrzymałością oraz podnosi parametry izolacyjne w porównaniu do styropianu (jest od niego twardszy i mniej nasiąkliwy). Coraz częściej wybiera się go do izolacji fundamentów. Występuje on w postaci gotowych płyt. Izolacja schodów ma na celu ich ochronę a także zatrzymanie ciepła w budynku – nie staną się one wtedy mostkiem termicznym. Oznacza to tyle, że w przypadku braku izolacji, mogłoby przez nie uciekać ciepło wytworzone wewnątrz domu. Ocieplając je, zatrzymujemy ogrzewanie wewnątrz budynku.

Fundamenty na schody zewnętrzne

Oprócz ocieplenia fundamenty należy wykonać na odpowiedniej głębokości. Jeśli dom został wybudowany na działce, gdzie znajdują się grunty gliniaste, wykop fundamentów powinien zostać wykonany na tym samym poziomie co fundamenty domu. Inaczej mówiąc – fundamenty w przypadku gruntów gliniastych wykonuje się do poziomu strefy przemarzania gruntu.

Pilnujmy tego. W przypadku źle wykonanego fundamentu schody mogą unieść się nawet o kilka centymetrów w wyniku wysadzin mrozowych. Mówiąc jaśniej – jeśli nastanie mroźna zima, schody zwyczajnie się zniszczę, gdy zostaną osadzone na niezbyt solidnym fundamencie. W przypadku gruntów piaszczystych wykop fundamentu pod schody wystarczy wykonać na głębokość 50 cm.

Dlatego tak ważne jest powierzenie tego zadania wykwalifikowanej ekipie. Samodzielnie możemy popełnić błąd, który może nas wiele kosztować. Błędy na poziomie fundamentów mogą spowodować, że schody trzeba będzie wykonać ponownie.

Jakie stopnie powinny mieć schody zewnętrze?

W przypadku domów jednorodzinnych przyjmuje się, że schody zewnętrzne wykonuje się o stopniach o maksymalnej wysokości 19 cm, przy czym zalecana wysokość to 15 cm. W jednym biegu liczba stopni nie powinna przekraczać 10 schodów. Powierzchnia użytkowa w przypadku łączenia biegów powinna mieć szerokość użytkową nie mniejszą niż 80 cm. Zaś szerokość użytkowość schodów to minimum 1,2 metra.

Bezpieczeństwo w przypadku schodów zewnętrznych

Schody prowadzące do domu jednorodzinnego, a także do każdego obiektu, powinny być wygodne i bezpieczne. Minimalna szerokość ich biegu (czyli szerokość schodów) w przypadku domów jednorodzinnych wynosi 90 cm. Nie ma znaczenia wybrany kształt. Eksperci uważają, że optymalna wysokość stopni powinna wynosić 15 cm, zaś ich głębokość zależy już od naszej wygody. Zaleca się, by mieściła się ona w przedziale 27-50 cm. Kluczowe jest, by stopnie były jednakowe.

Oczywiście schody zewnętrzne powinny być antypoślizgowe, dlatego wybrać odpowiednie materiały, które zwiększa ich bezpieczeństwo. Dobrze sprawdzą się okładziny o nierównej i szorstkiej strukturze, które zniwelują ryzyko poślizgu. Dobrym rozwiązaniem będzie także piaskowane wykończenie krawędzi stopni.

Z czego wykonać schody zewnętrzne?

Konstrukcje schodów wykonuje się z betonu lub żelbetonu. Jednak powierzchnię tę należy jeszcze wykończyć.  Popularne są schody kamienne, z obudową ceramiczną i drewniane.

Nie ma żadnych przeszkód, by schody zewnętrzne były obłożone. W tym celu warto wybrać materiały, które są impregnowane już na etapie produkcji. Przede wszystkim materiał na schody zewnętrzne powinien być o niskiej nasiąkliwości i mrozoodporne.

Podsumowanie

Schody zewnętrzne powinny zostać wykonane solidnie i dokładnie. W tym celu niezbędny jest projekt i fachowa pomoc ekipy budowlanej, która doskonale zadba o fundament oraz równe wykonanie wszystkich stopni. Ponadto fachowcy pomogą wybrać najlepsze wykończenie naszych schodów, stawiając na równi bezpieczeństwo z walorami estetycznymi.

Inga Durew

Leave a Comment