Remont mieszkania - harmonogram prac

Remont mieszkania

Remont mieszkania bywa nieunikniony. Co jakiś czas, (niestety), konieczne będzie wykonanie go w calu odświeżenia naszych czterech kątów i nadania im nowego charakteru. Zdajemy sobie sprawę, że jest to zadanie stresujące, zwłaszcza wtedy, gdy mieszkanie jest cały czas użytkowane. Jak sobie poradzić z gruntownym remontem mieszkania i dokładnie go zaplanować? Czy możliwe jest systematyczne odświeżanie go podczas, gdy domownicy chcą normalnie funkcjonować? W niniejszym tekście postaramy się udzielić kilku ważnych wskazówek, jak rozłożyć prace związane z remontem mieszkań.

Remont mieszkania według harmonogramu? To naprawdę niezły pomysł!

Jeśli planujemy gruntowny remont mieszkania, najlepiej byłoby opuścić je na jakiś czas i wykonać szereg niezbędnych prac. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Często zdarza się tak, że remont przeprowadzamy „na raty”, jednocześnie starając się zachować normalny rytm codzienności. Jednak bardzo ważne jest to, by wszelkie prace remontowe wykonywać według określonej kolejności i zachować harmonogram działań. Jeżeli pewne zadania będziemy wykonywać bez rozmysłu, możemy doprowadzić do sytuacji, że poprzednie efekty naszych działań zostaną zniszczone lub  będą wymagały poprawy. Przykładowo – nie malujmy sufitu dopiero na samym końcu, gdy ściany są już gotowe, a cyklinowanie podłóg wykonajmy przed całkowitą wymianą mebli itd.

Nasze pomyłki i nieprawidłowy przebieg remontu mieszkania mogą nas sporo kosztować nie tylko straconego czasu, ale również pieniędzy. Ponadto to dodatkowe prace i przeciągający się bałagan powstały wyniku remontu. Wszystko to generuje dodatkowy i niepotrzebny stres. Czy da się tego uniknąć? Da.

Pierwszym rozwiązaniem jest powierzeniem prac fachowcom. Ich działania będą o wiele szybsze i dokładniejsze, a także mamy pewność, że wykwalifikowana ekipa posprząta po remoncie, co zaoszczędzi nam pracy.

Drugą zasadą, która powinna być zachowana to trzymanie się harmonogramu prac. Ma to ogromne znacznie w przypadku gruntownego remontu mieszkania.

Jak zaplanować remont mieszkania?

Wszelkie prace remontowe i wykończeniowe najlepiej wykonywać w okresie od wiosny do jesieni. Przemawiają za tym dodatnie, dość wysokie temperatury, które sprzyjają wielu działaniom wykończeniowym, takim chociażby jak schnięcie odmalowanych ścina.

Remont mieszkania to zadanie wymagające sporej wiedzy z tego zakresu, ale również spore przedsięwzięcie logistyczne. I tego etapu nie należy pomijać, jeśli chcemy cieszyć się zadowalającym efektem przedsięwziętych działań.

Od czego zacząć?

Najpierw ściany i podłogi, a na końcu drzwi – i tą zasada kierujmy się pod kątem zakupów. Niektóre produkty są dostępne na zamówienie, dlatego warto odpowiednio wcześnie wybrać to, czego potrzebujemy. Oczywiście, jeśli chcemy samodzielnie przeprowadzić remont, niezbędne będą również sprzęty różnego rodzaju. Pamiętajmy to kolejny wydatek i to wcale niemały. Dlatego warto rozważyć wynajęcie ekipy remontowej. W prowadzone prace mamy wliczone już używanie specjalistycznych narzędzi. Samodzielny ich zakup to dość znaczny koszt, który nie zawsze się opłaca. Przecież nie planujemy corocznych remontów, prawda?

Remont mieszkania czas start!

W przypadku gruntownego remontu mieszkania, prace warto zacząć od łazienki i kuchni. Pozbywamy się tapet, płytek, paneli, a dopiero później skupiamy się na instalacjach elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Gruntowny remont to także dobrzy czas na wymianę okien. Pomimo ze wiąże się to ze sporym wydatkiem, warto rozważyć tę czynność. Za rok czy dwa może okazać się to nieuniknione, a wraz z tym nadejdzie kolejny remont w postaci przynajmniej malowania ścian.

Kolejnym etapem jest gruntowanie ścian (wcześniej ich gipsowanie lub szpachlowanie, jest zajdzie taka potrzeba), malowanie sufitów i ścian. Później montujemy sprzęty kuchenne i wszystkie gniazdka, włączniki i lampy. Na końcu montujemy drzwi.

A co z grzejnikami?

Wymianę kaloryferów należy przeprowadzić odpowiedni wcześnie, jeszcze przed sezonem grzewczym (oczywiście wyjątkiem jest nagła awaria). Może zdarzyć się tak, że konieczne będzie powiadomienie wszystkich mieszkańców danego pionu w bloku, o czym koniecznie należy pamiętać.

Podsumowanie

By remont mieszkania przebiegał sprawnie, musi być dobrze zaplanowany logistycznie i finansowo. Warto odpowiednio wcześnie wyznaczyć konkretny budżet i pilnować wydatków. Niewątpliwie wszystkie prace przebiegną szybciej, gdy wykona je ekipa remontowa. Wspomnieliśmy także, że remont mieszkania warto zacząć od łazienki. A co w przypadku, gdy nie chcemy skuwać kafelków? Taki remont też jest możliwy. Jak? Odpowiedź znajdziecie w tym tekście.

Inga Durew