Przejdź do treści
Wczytuję...

Remont mieszkania, które nie jest zbyt duże i późniejsza jego aranżacja to prawdziwe wyzwanie, które nie należy do najłatwiejszych. Niektórzy sądzą, że niewielkie przestrzenie nie mogą być funkcjonalne. Dziś chcemy udowodnić, że takie osoby są w błędzie, Wystarczy dobrze zaplanowanie remontu i przemyślana aranżacja, a efekt zaskoczy z całą pewnością spore grono osób. Remont mieszkania o niewielkim metrażu Remont mieszkania, bez względu na jego wielkość, zawsze powinien być dobrze zaplanowany i wykonywany w

Remont mieszkania, które nie jest zbyt duże i późniejsza jego aranżacja to prawdziwe wyzwanie, które nie należy do najłatwiejszych. Niektórzy sądzą, że niewielkie przestrzenie nie mogą być funkcjonalne. Dziś chcemy udowodnić, że takie osoby są w błędzie, Wystarczy dobrze zaplanowanie remontu i przemyślana aranżacja, a efekt zaskoczy z całą pewnością spore grono osób.

Remont mieszkania o niewielkim metrażu

Remont mieszkania, bez względu na jego wielkość, zawsze powinien być dobrze zaplanowany i wykonywany według określonego harmonogramu i z zachowaniem odpowiedniego przebiegu prac. O tym, dlaczego jest to takie ważne i jak właściwie wykonać remont, pisaliśmy w poprzednim tekście. Jest on dostępny tutaj. Zachęcamy do zapoznania się z nim, by uniknąć niepowodzeń i niepotrzebnych nerwów.

Aranżacja małych mieszkań

Planując remont mieszkania, które jest niewielkie, warto dokładnie zastanowić się, co możemy w nim zmienić i jak sprawić, by było ono bardziej funkcjonalne. Z cała pewnością Ci, którzy posiadają wyobraźnię przestrzenną, Poradza sobie z tym zadaniem o wiele szybciej. Jedna zawsze możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, a nawet z rad doświadczonej ekipy remontowej. Jeśli wybierzemy fachowców, którzy są otwarci na potrzeby klientów, można zapytać ich o zdanie. Z całą pewnością, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, udzielą nam kilku wskazówek, które warto będzie uwzględnić w naszym projekcie.

Jakich błędów unikać podczas aranżacji małego mieszkania?

Remont mieszkania, jeśli nie jest przeprowadzony pochopnie, powinien sprawić, że nasze wnętrze nabierze nowego blasku i zadowoli nas w pełni w tej odsłonie. Jednak podczas jego dopracowywania warto wziąć pod uwagę pewne czynniki, które mogą mieć ogromne znaczenie. Pamiętajmy, że nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się w każdym mieszkaniu. Jakich błędów należy unikać, gdy nasze mieszkanie jest niewielkie? Na co zwrócić uwagę podczas remontu? Podpowiadamy!

Ciemnym kolorom mówimy: NIE

Rezygnacja z ciemnych i intensywnych kolorów okaże się dobrym pomysłem. Małe przestrzenie wymagają od nas wybierania jasnych i stonowanych braw, które optycznie je powiększą. Krzykliwe tapety na całej powierzchni również  mogą okazać się nietrafionym rozwiązaniem. Za to z cała pewnością doskonale będą prezentować się odcienie szarości, biel, beż, a nawet złamany błękit. Jeśli marzymy o fototapecie warto zdecydować się jedynie na jej fragment w największym z pomieszczeń lub w salonie udekorować nią całą ścianę.

Co za dużo, to niezdrowo

To powiedzenie warto przywoływać sobie, kiedy w marketach budowlanych czy sklepach z dekoracjami kuszą nas różnego rodzaju ciekawe wozy, materiały o rożnej fakturze i bibeloty. Spora ilość dodatków może przytłoczyć niewielkie mieszkanie. Podobnie jeśli chcemy postawić na eklektyzm – zdecydowanie takie „pomieszanie” nie sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni. Jeśli jednak lubimy dodatki, warto zdecydować się na jeden lub dwa niebanalne akcenty. Sprawa ma się podobnie w przypadku nadmiaru mebli. Trzymajmy się zasady, że mniej znaczy więcej. Kameralna przestrzeń, jednolite płaszczyzny, spójna aranżacja – z tego słyną remonty mieszkań utrzymanych w nowoczesnym stylu.

Wszystko i nic

Niektórzy właściciele małych mieszkań decydują się na stworzenie jednej, dużej przestrzeni na całości mieszkania. Nie jest to dobre rozwiązanie. Ogromne znaczenie ma wydzielenie funkcjonalnych stref, poprzez wyznaczenie umownych podziałów i zaakcentowanie tego w sposób subtelny – ciężkie ścianki działowe są naprawdę niekonieczne.

"Ciemność, widzę ciemność!"

Zbyt mała ilość światła w niewielkich mieszkaniach to częsty błąd. Planując remont mieszkania o niewielkim metrażu warto zwrócić uwagę na zaplanowanie oświetlenia. Z całą pewnością wieloźródłowe oświetlenie, takie jak lampy ścienne, listwy LED, czy oprawy halogenowe będą strzałem w dziesiątkę.

A co z funkcjonalnością i praktycznymi schowkami?

O tym, jak ważne jest dokładne przemyślenie mieszkań i sprawienie, by były one funkcjonalne, pisaliśmy już kilka razy. Na naszym blogu znajdziecie wiele ciekawych rad i inspiracji związanych z tym tematem. Praktyczne schowki sprawdza się szczególnie w przypadku remontu mieszkań o niewielkim metrażu. Warto o tym pamiętać podczas projektowania i dobrze mebli. Szafki pod sufit, łóżko ze schowkiem – gwarantujemy, ze miejsca nigdy dość.

Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Omówiliśmy podstawowe błędy popełniane podczas remontu mieszkania i jego późniejszej aranżacji w przypadku, gdy do dyspozycji mamy niewielki metraż. Warto również zastosować proste i znane triki, które sprawią, że mieszkanie optycznie wyda się większe. Z pomocą przyjdą lustra, przeszklone powierzchnie, jasne podłogi, fronty mebli, które będą odbijać świtało.

Podsumowanie

Remont mieszkania to zawsze wyzwanie, podobnie jak jego późniejsza aranżacja. Mając do dyspozycji niewielki metraż możemy z powodzeniem urządzić do tak, by przestrzeń była lekka, funkcjonalna i cieszyła nas przez długie lata. Warto jednak mieć na uwadze podstawowe błędy, popełniane podczas tworzenia projektu naszego lokum i skrupulatnie ich unikać.

Inga Durew

Leave a Comment