Remont domu i mieszkania zimą – porady i wskazówki

remont domu

Wszystkie remonty, jakie planujemy, odbywają się zazwyczaj w okresie wakacyjnym, kiedy jest ciepło. Niekiedy zdarza się tak, że remont domu lub mieszkania musimy wykonać w okresie jesiennym, a nawet zimowym. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Na co zwrócić uwagę? Czy wszystkie prace remontowe w okresie zimowym są bezpieczne? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Remont domu zimą

O pracach związanych z remontem domu zimą pisaliśmy w poprzednim tekście. Jest on dostępny tutaj. Znajdziecie w nim ważne kwestie związane również z pracami budowlanymi i poradami, czy należy koniecznie je przerywać, czy są możliwe do wykonania. Ponadto wspomniany tekst zawiera podstawowe informacje dotyczące wykończenia domu zimą.

Korzyści z prac remontowych wykonywanych zimą

Decydując się na remont latem, rezygnujemy również z odpoczynku. Dlatego to jedna z podstawowych kwestii, która przemawia za tym, by w ciepłe dni korzystać z pogody i cieszyć się z ciepłych dni spędzonych na zewnątrz lub na urlopie w dowolnej formie. Zima to naprawdę dobra pora na remont domu lub mieszkania.

Kolejnym argumentem jest wybór dobrej ekipy remontowej, która zazwyczaj miesiące letnie ma zajęte. Zimą ich dostępność może okazać się łatwiejsza. Jeśli zależy nam na konkretnych fachowcach, pora remontu nie powinna być dla nas aż tak znacząca. Mało tego - zimą niektórzy fachowcy mogą mieć dla nas więcej czasu oraz na remont możemy zdecydować się praktycznie z tygodnia na tydzień i od razu przystąpić do jego realizacji. Remont domu czy mieszkania zimą może być prowadzony spokojnie, bez pośpiechu i z dużą dokładnością. Fachowcy nie będą spieszyć się przed kolejnym zleceniem, dzięki czemu na wykończenie naszego lokum poświęcą tyle czasu, ile potrzeba.

Pamiętajmy również, że zmiana wystroju, ciekawa aranżacja czy spełnienie własnych potrze związanych z nową wizualizacją mieszkania zawsze działają na nas pozytywnie. Dlaczego więc nie zdecydować się na ciekawą odmianę naszego mieszkania, bądź domu w porze jesienno-zimowej? Nic nie stoi na przeszkodzie!

Jakie prace remontowe możemy wykonać zimą?

Ocieplenie poddasza, wymiana instalacji (poza grzewczą), montowanie płyt gipsowo-kartonowych, odświeżenie i wymiana podłóg, remont schodów, a nawet malowanie, jeśli będą odpowiednie temperatury – te wszystkie prace, choć nie wszystkie możliwe do wykonania zostały wymienione, możemy realizować zimą.

Pamiętajmy jednak, że każdy materiał, który ma zostać użyty podczas remontu domu lub mieszkania, powinien się ogrzać. Zmienne temperatury mogą odkształcać na przykład panele, jeśli te były transportowane podczas mrozów.

Malowanie zimą? Całkiem realne!

Wspomnieliśmy o tym, że zimą możliwe jest niekiedy nawet malowanie ścian. Podobnie sprawa dotyczy tynkowania, wymiany płytek czy kładzenia tapet. By prace remontowe przyniosły zadowalający efekt, konieczne jest wykonywanie ich w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniu, które jest remontowane. Optymalnie więc temperatura powietrza powinna wynosić 20-23 stopnie Celsjusza, zaś wilgotność warto utrzymać w granicach 40-70%. Ma to ogromne znaczenie w przypadku malowania czy stosowania klejów (choćby do tapet). Jeśli w pomieszczeniu powietrze będzie zbyt suche, będą one się źle rozprowadzać. Zaś zbyt duża wilgotność to wydłużony proces schnięcia.

A co w przypadku ewentualnych błędów?

Remont domu czy mieszkania to zadanie, które warto powierzyć ekipie fachowców. Samodzielnie wykonane prace mogą skończyć się niepowodzeniem. W przypadku, gdy nie zastosujemy się do odpowiednich temperatur czy wilgotności powietrza, konieczne będzie suszenie pomieszczenia. Jednak nie wolno tego robić miejscowo, by odcień farby nie okazał się różny.

Remont domu i mieszkania – podsumowanie

Jeśli szykujemy się na remont zimą, możemy śmiało wykonać przynajmniej część prac, które zaplanowaliśmy. Pamiętajmy również, że niekiedy w kresie zimowym możemy natrafić na dodatnie temperatury, co tym bardziej ułatwi nam przeprowadzenie remontu. Bezwzględnie jednak zlećmy wszelkie prace wykończeniowe, remont domu, odnowieni mieszkania zespołowi fachowców, który poradzi sobie z tym zadaniem sprawnie, szybko, a efekt… No cóż – zachęcamy do osobistego sprawdzenia i przekonania się, że warto korzystać z pomocy wykwalifikowanego zespołu.

Inga Durew