Remont domu drewnianego, czyli jak uratować zniszczoną elewację

remont domu

Remont domu to niezwykle wymagające i angażujące zadanie, które bezwzględnie wymaga pomocy fachowców. Prace renowacyjne powinny zostać dokładnie zaplanowane. Inaczej należy postępować w przypadku remontu domu a inaczej w przypadku mieszkania. O tym, jakich błędów należy unikać remontując niewielkie lokum w bloku, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów, który jest dostępny na blogu, a dokładniej tutaj. Dziś skupimy się na tym, jak wyremontować dom. Zapraszamy do lektury.

Niszczejąca elewacja podczas remontu domu

Elewacja niszczy się zarówno w domu murowanym, jak i drewnianym. Działanie czynników atmosferycznych, podatność na zmiany pogodowe i różne czynniki zewnętrzne jest nieunikniona. W przypadku drewna sytuacja jest o tyle trudna, że wymaga ono wyjątkowej impregnacji i pielęgnacji. Jeśli traci ono odcień, pojawiają się na nim przetarcia czy po prostu gołym okiem widać, że niszczeje, oznacza to tyle, że jego dotychczasowa ochrona nie spełnia już swojej funkcji, a kontrolę nam nim przejęły czynniki zewnętrzne. Powody mogą być różne – produkt do ochrony drewna został pierwotnie źle dobrany lub był słabej jakości.

Dlaczego drewno niszczeje?

Drewno narażone na działanie czynników atmosferycznych odkształca się, zmienia i po prostu ulega zniszczeniu, jeśli nie zostało odpowiednio zabezpieczone. Pamiętajmy także, że jednorazowa impregnacja nie wystarczy. Drewno należy dobrze pielęgnować i regularnie sprawdzać jego stan.

Remont domu drewnianego, czyli powody, dla których niszczy się elewacja drewnianego domu

Pamiętajmy, że drewno wymaga odpowiedniej konserwacji. W tym celu należy dobrać najlepsze produkty, które ochronią je przed działaniem promieni słonecznych. Dzięki temu powinno ono zachować dawną barwę i nie szarzeć.

Niektóre części domu pozostają zazwyczaj w półcieniu. Może zdarzyć się również, że nasz dom wybudowany jest w bliskiej okolicy lasu lub na terenie podmokłym, co zwiększa ryzyko pojawienia się wilgoci, glonów i mchów. Jeśli dobrze dobierzemy produkty do ochrony i malowania drewna, zminimalizujemy ryzyko pojawienia się różnego rodzaju grzybów na elewacji.

Niekiedy w drewnie mogą pojawić się charakterystyczne owady. Oznacza to, że w drewnie osiedlili się niechciani lokatorzy, czyli owady. Może to być nieduży problem i niekiedy wystarczy środek owadobójczy. Wszystko jednak zależy od stopnia uszkodzenia. Jeśli doszło do nich w znaczącym stopniu, konieczna będzie wymiana fragmentów elewacji.

Naturalny materiał ma to do siebie, że jest podatny na różnego rodzaju działanie temperatur, które, jak wiadomo, bywają zmienne. W tym wypadku powinniśmy wybrać powłokę zabezpieczającą, która będzie nie tyle odporna na zmienne temperatury, co być elastyczna. W przeciwnym razie może bardzo szybko dojść do pęknięć, rozszerzeń Czu kurczenia się.

Remont domu drewnianego

Drobne uszkodzenia czy niewielkie rysy to powód do renowacji elewacji w domu. Jeśli jednak doszło do znaczących uszkodzeń nie obejdzie się bez gruntownego remontu domu.

Remont domu drewnianego powinien być przeprowadzony z pomocą najwyższej jakości środków, które wyróżniają się odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz biokorozję itd.

Podsumowanie

Remont domu drewnianego nie powinien być przeprowadzany samodzielnie. Konieczne będzie pomoc fachowców, którzy doskonale poradzą sobie z tym zadaniem oraz dobiorą odpowiednie produkty ochronne. Ma to ogromne znaczenie, by nie zniszczyć drewna.

Inga Durew