Okna do nowego domu - czym się kierować przy ich wyborze?

okna

Budowa domu to prawdziwe wyzwanie, które wiąże się ze sporymi kosztami i niełatwym planowaniem. Wśród wielu ważnych decyzji czeka nas między innymi wybór okien. Jakie okna powinniśmy wybrać? Czym się kierować? No i na co zwrócić uwagę?

Wybór okien do nowego domu

Posiadając projekt domu, mamy o tyle łatwiejszą sprawę związaną z wyborem okien, że mamy podane konkretne wymiary, jakie będą nam potrzebne. Wszystko jest wcześniej zaplanowane przez architekta i podane w opisie. Są to jednak informacje orientacyjne i dotyczą różnych przeszkleń w nowym domu. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą firm i poprosić o pomoc doświadczonego sprzedawcy, by wybrać najdogodniejszy sposób otwierania okien bądź drzwi i zaopatrzyć się w najlepsze wyposażenie dodatkowe.

Wybieranie elementów wykończenia nowego domu to przyjemny etap – wszystko zmierza ku końcowi i dom nabiera realnych kształtów. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór okien, ważne jest, by zdecydować o kilku podstawowych i niezwykle ważnych ich cechach i parametrach. Kolor oczywiście ma ogromne znaczenie, ale istotne są również ich profile, ilość zastosowanych szyb, sposób otwierania, a także inne akcesoria, w które warto je dodatkowo wyposażyć. Wszystko powinniśmy dobrze przemyśleć i wybrać najbardziej dogodną opcję, która dopełni zabudowę domu. Nie jest to zakup łatwy. Konieczne jest dokładne przeanalizowanie różnych ofert i opcji, by dokonać wyboru, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Proces wybierania okien - na czym się skupić?

Pierwszym punktem, który nie sposób pominąć jest wizyta w salonie, bądź w punkcie sprzedaży okien i drzwi. Jeśli do wyboru mamy typowe okna, sprawa nie powinna być trudna. Większego zaangażowania w przygotowanie oferty i różnych rozwiązań wymagają duże przeszklenia tarasowe. Sprawa dotyczy różnych wyborów związanych z systemami otwierania. Możemy wybierać między typowymi uchylno-rozwieralnymi, uchylno-przesuwanymi lub podnoszono-przesuwanymi.

Warto poprosić o to, by pracownik salonu zademonstrował sposób, w jaki otwierają się poszczególne okna lub drzwi. Dzięki temu sami najlepiej ocenimy, które z rozwiązań spełni nasze oczekiwania. Ponadto podczas wyboru okien, warto również rozważyć wybór parapetów, osłon przeciwsłonecznych czy moskitier. Najlepiej wybrać salon, który oferuje kompleksowe usługi związane z wyborem wszystkich elementów i ich późniejszym montażem.

Jakie profile okienne wybrać?

Niezwykle ważne są profile okien. Drewniane są najczęściej wybierane dla rozwiązań nietypowych, na przykład o łukowym kształcie. Wykonane z litego drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, meranti albo mahoniu, ramy wykańcza się później farbą lub odpowiednim lakierem wodorozcieńczalnym, który zapewnia powłokę transparentną lub kryjącą.

Bardzo popularne są okna plastikowe, czyli PCV. To tańsze rozwiązanie, niż okna z profili drewnianych, ale równie solidne i trwałe. Profile są wzmocnione aluminiowymi lub stalowymi kształtownikami, co poprawia ich wytrzymałość. Większą termoizolację zapewnia jednak wybór przekładników kompozytowych. Warto dlatego dokładnie porozmawiać ze sprzedawcą i porównać wiele możliwości. Okna te nie wymagają żadnej konserwacji, ale w razie uszkodzeń, takich jak zarysowania, nie da się ich naprawić (w przeciwieństwie do okien o profilach drewnianych). Najpopularniejsze są okna białe, ale istnieje szeroka gama dostępnych kolorów, wśród których możemy wybierać według własnego gustu.

Na rynku dostępne są także okna aluminiowe i drewniano-aluminiowe. Aluminiowa osłona ma za zadanie chronić i zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, co tym samym przedłuża trwałość i żywotność okien. Ponadto aluminiowe ramy mogą mieć różne kształty i kolory, a także nie wymagają konserwacji. Najczęściej wykorzystuje się je do wypełnienia dużych przeszkleń.

Istotne parametry

Jeśli już odwiedzimy różne salony, zapoznamy się z ofertami i wybierzemy profile, które spełniają nasze oczekiwania, warto zastanowić się nad innymi parametrami, podyktowanymi nie tylko walorami estetycznymi. Bardzo ważny jest współczynnik przenikania ciepła oraz izolacyjność akustyczna. Oczywiście każde okno powinno posiadać odpowiadające tym parametrom oznaczenia. Jeśli jednak mamy pewne wątpliwości, warto porozmawiać na ten temat ze sprzedawcą i poprosić o przedstawianie konkretnych dokumentów, potwierdzających określone parametry.

Sposób otwierania okien

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór sposobu otwierania okien oraz dodatkowego wyposażenia, mającego na celu poprawę komfortu użytkowania. Jeśli w naszym domu przeważać będą okna pionowe, wybór nie będzie zbyt duży i ograniczy się do tego, że każde skrzydło można jedynie uchylać i rozwierać, bądź niektóre z nich będą zamontowane na stałe (są to tak zwane fixy). To rozwiązanie jest tańsze, gdyż nie ma w nich okuć oraz posiada węższe profile.

Oprócz standardowych okuć uchylnych i rozwieralnych (uchylno-rozwieralnych) możemy wybrać również inne. Należą do nich takie systemy jak: stopniowanie uchyłu, mikrowentylacja, czyli rozszczelnienie, ogranicznik otwarcia okna, mechanizm błędnego położenia klamki oraz klamka z kluczykiem.

Dodatkowe zabezpieczenia

Coraz częstszym wyborem są także dodatkowe zabezpieczenia, chroniące przed włamaniami. Oczywiście okna, które zakupimy, powinny być solidne i gwarantować bezpieczeństwo. Z dodatkowych opcji, dostępnych przy montażu okien, mamy do wyboru na przykład: klamki z zamkiem, różnego rodzaju zaczepy antywłamaniowe czy rygle grzybkowe. Odporność okien na włamanie określa się za pomocą sześciu klas – od RC1 do RC6, z czego najniższa z nich oznacza najwyższą jakość.

Po dokonaniu najlepszego wyboru, czeka nas montaż okien. Tym zadaniem zajmują się już fachowcy z salonu okien, w którym zakupiliśmy produkty. Dzięki temu mamy pewność, że nie dojdzie do żadnych uszkodzeń oraz błędów podczas montażu. Wybór okien nie jest wcale zadaniem łatwym. Warto poświęcić swój czas na to, by zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać najkorzystniejszą.

Inga Durew