Nowoczesne wykończenie domu, czyli niedoceniona klatka schodowa

Wykończenie domu

Wykończenie domu należy do jednych z przyjemniejszych etapów budowy. Planujemy wszystkie pomieszczenia, wybieramy meble, kolory ścian i wszystkie dodatki. Często jednak zapominamy o klatce schodowej. W mieszkaniach udaje się nam szczególnie zadbać o przedpokój, o czym pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich tekstów. Jest on dostępny tutaj. Podobnie to pomieszczenie w mieszkaniu, niezwykle ważna jest także klatka schodowa w domu, dlatego warto o nią odpowiednio zadbać. Postaramy się podpowiedzieć, jak tego dokonać.

Wykończenie domu a klatka schodowa

Podczas planowania wykończenia domu warto zwrócić uwagę na klatkę schodową, o której często zapominamy. Jest to ważny ciąg komunikacyjny w piętrowych domach jednorodzinnych oraz innych budynkach mieszkalnych. Niestety często pomijamy jej wykończenie lub traktujemy ją jako odrębny, niewiele znaczący fragment naszej przestrzeni mieszkalnej, tak, jakby nikt nie zwracał na nią uwagi. I to jeden z podstawowych błędów, jaki popełniamy podczas wykończenia mieszkania – zapominamy o klatce schodowej.

Warto pamiętać o tym, by wykończyć ją tak, aby wpisywała się ona w aranżację całego mieszkania. Nowoczesnych metod na jej zaplanowanie i uczynienie efektowną nie brakuje. W naszym tekście postaramy się przedstawić kilka ciekawych i stosunkowo nietrudnych do realizacji pomysłów. Zapraszamy do lektury!

Wykończenie domu, czyli remont klatki schodowej

Niekiedy zdarza się tak, że nasz dom wymaga generalnego remontu i ponownego wykończenia. Odświeżenie ma na celu nadania mu nowoczesności i charakteru. W takich sytuacjach nie powinniśmy zapominać również o klatce schodowej. Może się zdarzyć, że ozdobiona jest ona jeszcze lamperią, która była modna jeszcze kilkanaście lat temu. Warto to zmienić. Podobnie należy postąpić w przypadku boazerii. Podczas remontu zwróćmy uwagę również na poręcz – może ona wymagać odświeżenia bez względu na materiał, z którego została wykonana.

Nie należy zapominać również o schodach – stopnie w razie potrzeby należy odremontować. Tego typu zadania warto powierzyć doświadczonej ekipie fachowców, by przeprowadzone prace remontowe zostały wykonane dokładnie, a przede wszystkim bezpiecznie.

Wykończanie domu w nowoczesnym stylu

Może zdarzyć się tak, że nasza klatka schodowa jest miejscem trudnodostępnym, bądź nieporęcznym do wykonania remontu. Jeśli koniecznie sami chcemy zająć się wykończeniem domu i odnowieniem klatki schodowej, wybierzmy takie rozwiązania, które będą jednocześnie proste i efektowne. A co w przypadku, kiedy na ścianach mamy wspomnianą boazerię, ale niekoniecznie chcemy zrywać ją ze ścian? W takim wypadku możemy ją oszlifować, a następnie pomalować na biało lub w odcieniach szarości. Dzięki temu nabierze ona chłodnej elegancji.

Jeżeli na naszych stopniach gości jeszcze wykładzina, warto się jej pozbyć. Na stopnie możemy zaś nakleić kawałki nowoczesnej tkaniny dywanowej. Takie rozwiązanie z pewnością odświeży klatkę schodową.

Nowoczesna klatka schodowa

Wykończenie domu to nie tylko prace po jego generalnym remoncie. Jeśli wprowadzamy się do nowego budynku, mamy szansę zaplanować naszą przestrzeń od samego początku i dokładnie tak, jak tego chcemy. Dzięki temu mamy szeroki wachlarz możliwości. Warto więc wybrać oryginalne i minimalistyczne schody, które wpiszą się w styl całego domu.

Pamiętajmy również o tym, że ściany na klatce schodowej, tak jak w innych pomieszczeniach użytkowych, łatwo ulegają zabrudzeniom. Warto wiec na ściany ciągów komunikacyjnych wybrać takie rozwiązanie, które będzie łatwe w utrzymaniu czystości. Z pomocą przychodzą nam płytki dekoracyjne, panele czy efektowne kafle. Stopnie możemy wykończyć granitem lub drewnem. Klatka schodowa, jeśli jest dość duża, może być również doskonałym miejscem na umieszczenie rodzinnych zdjęć.

Podsumowanie

Wykończenie domu wiąże się nie tylko z planowaniem i zadbaniem o salon, kuchnię i łazienkę, ale także o jedno z najczęściej uczęszczanych miejsc, jakim jest klatka schodowa. Z całą pewnością część prac, które odświeżą ten ciąg komunikacyjny możemy wykonać samodzielnie. Jeśli jednak wykonujemy generalny remont i konieczne będzie również wyremontowanie schodów, warto zadanie to powierzyć fachowcom. Ogromne znaczenie ma bezpieczeństwo i wszystkie prace prowadzone powinny być z jego zachowaniem. Ekipa wykończeniowa nie uszkodzi naszych schodów, a w razie potrzeby je wzmocni, realnie oceniając czynności, jakie należy wykonać.

Inga Durew