Montaż okien i drzwi w bloku – co warto wiedzieć

Montaż okien i drzwi

Jakiś czas temu na naszym blogu pisaliśmy o tym, czym kierować się przy wyorze okien do nowego domu. Ten tekst jest dostępny tutaj. Z pewnością może on stanowić wartościową lekturę dla tych, którzy przymierzają się do montażu okien i drzwi w mieszkaniu w bloku. Nie jest to zadanie najprzyjemniejsze, ale jak wiadomo – remont raz na kilka lat jest wskazany. Podobnie dzieje się w przypadku okien i drzwi – eksploatowane na przestrzeni lat nieodwracalnie niszczeją. Dziś postaramy się przedstawić krótki zarys tego, jak wygląda montaż okien i drzwi w mieszkaniu i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Zachęcamy do lektury.

Montaż okien i drzwi w bloku – wstęp

Jeśli posiadamy stare okna w naszym mieszkaniu, konieczna będzie ich wymiana, w przypadku, gdy nie spełniają one już swoich podstawowych funkcji. Pamiętajmy – montaż okien i drzwi na nowo z całą pewnością zwiększy komfort ich użytkowania oraz zamieszkania, a wszystko dzięki temu, ze na przestrzeni lat zmieniły się parametry zarówno okien, jak i drzwi. Aktualnie budynki jednorodzinne i wielorodzinne poddawane są procesom związanym z termoizolacją, by zapewnić jak najwyższy standard energooszczędny. By zmniejszyć koszty ogrzewania również w mieszkaniu w bloku, warto rozważyć wymianę okien.

Wymiana i montaż okien

Wraz z podjęciem decyzji o wymianie starych okien na nowe, warto wziąć pod uwagę pewne czynniki, o których powinniśmy poinformować pracowników salonu, gdzie zamierzamy dokonać zakupu. Pamiętajmy więc, że w bloku nie zawsze mamy pełną dowolność wyboru, a wręcz musimy dostosować się do pewnych kryteriów i standardów odgórnie przyjętych. Między innymi dotyczy to montażu okien. W przypadku nowych powinna zostać zachowana ich taka sama wielkość, a nawet być może kolor.

Jeśli koniecznie chcemy zmienić wielkość naszych okien, pamiętajmy, ze jest to już rodzaj prac budowlanych, co należy koniecznie zgłosić, a nawet niezbędne może okazać się uzyskanie pozwolenia na budowę.

Podobnie dzieje się w przypadku koloru. O wymiana drewnianych okien n plastikowe nie stanowi żadnego problemu, o tyle nie możemy dowolnie wybierać wśród kolorów. Oczywiście ich część, która będzie wewnątrz naszego mieszkania może być dowolnej barwy, o tyle niemożliwe może się to okazać po stronie zewnętrznej elewacji budynku. Zachowawczo powinniśmy wybrać takie okna, które są utrzymane kolorze starych.

Montaż drzwi

Montaż drzwi wewnętrznych w bloku nie powinien stanowić problemu, o ile nie ingerujemy w konstrukcję budynku. Takie działania powinny zostać skonsultowane z administracją i prowadzenie ich możliwe jest jedynie za odpowiednią zgodą, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jeśli jednak wymieniamy stare drzwi na nowe (wraz z ościeżnicami), zadanie to, dokonywane przez fachowców, przeprowadzone zostanie szybko i sprawnie.

Podobnie dzieje się z montażem okien. Kupując okna w salonie producent oferuje usługę montażu. Jest to o tyle dogodne, że jednocześnie nie musimy się martwić o wyjęcie i utylizację starych elementów.

Montaż okien i drzwi w mieszkaniu – podsumowanie

Oczywiście montaż okien i drzwi powinien być wykonywany przez fachowców, jeśli ma zostać przeprowadzony solidnie i bezpiecznie. Pora roku nie ma większego znaczenia, o ile temperatury nie są ujemne. Zimą powinniśmy szczególnie zachować ostrożność, choć prowadzenie takich prac jest oczywiście możliwe. O ich powodzeniu decydują specjaliści.

Montaż okien i drzwi nie jest częstym zadaniem, dlatego nie warto oszczędzać na tych produktach. Polecamy wybór możliwie najlepszego rozwiązania.

Inga Durew