Montaż drzwi i renowacja ościeżnic - co warto wiedzieć?

Montaż drzwi

Ościeżnica wraz ze skrzydłami drzwiowymi tworzy spójną całość. Razem tworzą praktyczne i estetyczne wykończenie wnętrza, doskonale dopełniając poszczególne pomieszczenia. Jednak z czasem niszczeją i wymagają wymiany. Nowy montaż drzwi i ościeżnic wiąże się ze sporymi kosztami, a także bałaganem w domu. Co zrobić, kiedy ościeżnice są zniszczone a nie chcemy ich wymieniać? Postaramy się udzielić kilku praktycznych rad, jak dokonać ciekawej renowacji. Zapraszamy!

Montaż drzwi czy inne praktyczne rozwiązanie?

Zdaje się, że wymiana drzwi wraz z ościeżnicami to zadanie konieczne w przypadku ich zniszczenia. Jednak wcale nie musimy tego dokonywać. Wystarczy wybrać ościeżnice renowacyjne, które są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. W prosty i funkcjonalny sposób maskują one stare i nieatrakcyjne futryny, które wyglądają na mocno zniszczone. Rozwiązanie to jest szczególnie istotne w przypadku, gdy chcemy zakryć futryny wykonane z metalu. Ościeżnice renowacyjne są dostępne w formie opasek, dzięki czemu nie musimy demontować starych elementów. Nie jest to kosztowny zabieg. Jego zaletą jest to, że nie musimy wykonywać praktycznie żadnych prac remontowych związanych z montażem drzwi czy nowych ościeżnic. Jednak należy pamiętać, że ościeżnica renowacyjna sprawa, ze zmniejszeniu ulega przestrzeń otworu drzwiowego, nieznacznie, ale jednak.

Malowanie ościeżnic

Bez względu na to, czy ościeżnica jest metalowa (jak zostało wspomniane wyżej) czy drewniana, możemy ją odnowić za pomocą malowania. Oczywiście uprzednio wymaga ona odpowiedniego wyczyszczenia i w razie ubytków – ich uzupełnienia. Dopiero, gdy powierzchnia zostanie oczyszczona i przygotowana, powinniśmy ją pomalować. Jeśli jednorazowe malowanie będzie niezadowalające, czynność tę warto powtórzyć.

Oklejanie

Jeśli nie chcemy wybrać ościeżnic renowacyjnych a malowanie niezbyt nas zadowala, warto sięgnąć po dość znaną metodę, która pozwoli nam odświeżyć futryny – po oklejanie. Warto, by zadanie to wykonała specjalizująca się w tym firma. Fachowcy doradzą, jaka fakturę wybrać i sam zabieg przeprowadzą bardzo dokładnie.

Ponadto zawsze możemy skorzystać z dekoracyjnej taśmy klejącej, by naszej ościeżnicy nadać niepowtarzalny charakter. Ponadto zastosowanie to świetnie sprawdzi się również na skrzydłach drzwiowych czy nawet na ścianie.

Ostatnia deska ratunku

Jeśli jednak nie zadowalają nas wyżej wymienione propozycje, pozostaje wymiana ościeżnic na nowe. Proces demontażu ościeżnicy metalowej może wymagać od nas specjalistycznego sprzętu, takiego chociażby jak szlifierka kątowa z tarczą tnącą. Starą ościeżnicę przecina się w kilku miejscach, by później odciąż kotwy mocujące lub po prostu wykuć ją ze ściany.

Ościeżnicę drewnianą demontuje się łatwiej i w tym celu zazwyczaj wystarczy młotek i śrubokręt. Cały proces sprowadza się do odcięcia kołków, na których jest ona zamocowana, podważeniu jej i ostatecznym usunięciu.

Oczywiście w bardzo starych budynkach sprawa nie jest tak łatwa i oczywista. Jeśli zdecydujemy się na demontaż ościeżnicy w pomieszczeniu kilkudziesięcioletnim, konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie wnęki drzwiowej. W takich przypadkach często nad drzwiami nie ma nadproża, a cegły opierają się bezpośrednio na futrynie. By uniknąć pęknięć ściany, może okazać się konieczne wstawienie prętów zbrojeniowych lub zakupić gotowe nadproże prefabrykowane. W takim wypadku montaż drzwi i ościeżnicy nowych będzie konieczny.

Podsumowanie

Montaż drzwi i ościeżnic wiąże się często z generalnym remontem. Po takim zabiegu konieczne będzie wykonanie gipsowanie okolic wnęki drzwiowej oraz malowanie całego pomieszczenia, by różnica kolorów nie była widoczna.  Jak prawidłowo powinno zostać wykonane gipsowanie ścian i na czym ono polega? Odpowiedź znajdziecie tutaj. Jeśli nie chcemy wymieniać ościeżnic na nowe, warto wybrać jedną z dostępnych metod renowacyjnych, które omówiliśmy powyżej.

Inga Durew