MASA SZPACHLOWA CZY GŁADŹ GIPSOWA? PORÓWNANIE PRODUKTÓW

masa szpachlowa

W trakcie remontu albo budowy mamy do wykonania naprawdę sporo obowiązków. Jeśli na co dzień w ramach pracy zajmujemy się powyższymi, to bez problemu poruszamy się nie tylko w slangu budowlańców, ale też w materiałach potrzebnych na budowie i ich specyfice, przydatności. Z kolei jeśli nie mamy niemal wcale do czynienia z robotami, a jedynie od czasu do czasu majsterkujemy w ramach hobby, to różnorodność znajdujących się obecnie na rynku materiałów może nas wprawić w nie lada kłopot. W celu wygładzenia ściany dostępnych jest kilka preparatów na bazie gipsu, ale nie możemy używać ich zamiennie, ponieważ różnią się one od siebie technologią i późniejszym wykorzystaniem. Zatem czemu powinniśmy odróżniać masę szpachlową od gładzi gipsowej i w jakich okolicznościach możemy je wykorzystać?

W JAKICH SYTUACJACH UŻYWAĆ MASY SZPACHLOWEJ?

Masę szpachlową dostaniemy w dwóch wersjach. Tańsza w postaci sproszkowanej substancji jest do rozrobienia z wodą. Musimy pamiętać, że wraz z niższą ceną jej produktywność także maleje, ponieważ po każdej godzinie użytkowania zaczyna wiązać się i gęstnieć, co utrudnia równomiernie nakładanie. Druga wersja masy jest droższa i kupując ją nie tylko nie musimy jej z niczym łączyć, ponieważ jest gotowa, ale przede wszystkim wraz z upływem czasu nie traci nie jakości. Zanim zaczniemy robić jakikolwiek remont, upewnijmy się, że w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura – masę szpachlową można używać w temperaturze 5-25º C.

Przed kupnem materiału musimy najpierw odpowiednio rozeznać się w problemie, który chcemy zatuszować w trakcie remontu. Masa szpachlowa nadaje się do uzupełniania ubytków, sklejania płyt gipsowo-kartonowych, a także prostowania i wyrównywania ścian. Można używać je na różne podłoża, ale dopiero po wcześniej przygotowaniu – starsze wymagają zazwyczaj oczyszczenie i ugruntowania, a nowsze muszą być odpowiednio wyschnięte. Produkt ten po wyschnięciu jest sztywny i mimo delikatnego uziarnienia widoczna jest natychmiastowa poprawa jakości ściany. Za pomocą masy szpachlowej możemy nałożyć nawet do 8 mm jej warstwy.

KIEDY UŻYWAĆ GŁADZI GIPSOWEJ?

Gładź gipsowa różni się nieco od masy szpachlowej mimo tego, że obie są produktem gipsowym do wykańczania ścian. Produkt ten jest mniej wytrzymały i nie nadaje się do łatania ubytków i uszkodzeń, ponieważ maksymalnie można nałożyć warstwę o 2 mm, dlatego zdołamy zastosować ją tylko w nielicznych sytuacjach podczas remontu. Nie oznacza to jednak, że głównie musimy korzystać ze szpachli. Gładź w odróżnieniu od niej nie posiada żadnych uziarnień, dlatego po jej prawidłowym nałożeniu otrzymamy idealnie gładką powierzchnię, która nie jest możliwa w żadnym innym wypadku. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie ścian farbą satynową, to najpierw powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie ściany. Tego rodzaju farba za sprawą połysku ma zdolność do nadmiernego uwidaczniania nawet najmniejszych odstępów i nierówności, dlatego nałożona pod nią gładź idealnie sprawdzi się jako wyrównanie płótna przed późniejszymi zabiegami.

PODWÓJNE WYKORZYSTANIE

W zależności od problemu, z którym chcemy się zmierzyć możemy skorzystać z masy szpachlowej albo z gładzi gipsowej. Jeśli jednak nasze preferencje zmierzają nie tylko do wyrównania lub zatuszowania mocnych uszkodzeń, ale dodatkowo pragniemy uzyskać efekt jedwabistego wykończenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby początkowo wykorzystać masę, a następnie po jej wyschnięciu wygładzić ścianę delikatną gładzią. Dzięki takiemu połączeniu nasza ściana stanie się nie tylko równa i estetyczna, ale także będzie pięknie przygotowana do dalszych prac.