Przejdź do treści
Wczytuję...

malowanie ścian

Malowanie ścian wykonujemy raz na kilka lat i niezwykle ważne jest to, by zostało ono przeprowadzone solidnie, a efekt był przynajmniej zadowalający. Zadanie to możemy wykonać oczywiście samodzielnie, ale jak wszystkie prace remontowe i wykończeniowe, również i to zadanie warto powierzyć fachowcom. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że malowanie ścian zostanie wykonane perfekcyjnie. A co w przypadku, gdy chcemy nasze ściany odnowić samodzielnie? W niniejszym tekście znajdziecie informacje dotyczące błędów związanych z malowaniem ścian i instrukcję, jak ich uniknąć. Zapraszamy do lektury.

Błędy podczas remontu i wykończenia mieszkania

Niewielkie mieszkania cieszą się dużą popularnością. Coraz więcej osób wybiera przytulną przestrzeń życiową i stara się ją zorganizować w stylu minimalistycznym. O tym, na co należy zwrócić uwagę podczas aranżacji niewielkich mieszkań pisaliśmy we wcześniejszych tekstach. W nich znajdą się także informacje związane z tym, jakie triki warto zastosować, by optycznie powiększyć mieszkanie. W tym tekście znajdziecie także porady, jakie kolory ścian warto wybrać do małych pomieszczeń.

Oprócz wyboru odpowiedniego koloru do metrażu mieszkania, a także dla konkretnych pomieszczeń, ważne są również inne czynniki, o których nie powinniśmy zapominać. Poniżej omówimy podstawowe błędy, których często, zupełnie nieświadomie, dopuszczamy się podczas samodzielnego malowania ścian.

Niewłaściwy wybór farby

Malowanie ścian powinno  zacząć się właśnie od tego etapu – właściwego wyboru farby. Oczywiście nie chodzi jedynie o podjęcie decyzji w sprawie koloru, ale także powinnyśmy zwrócić szczególną wagę na jej właściwości. To one wpływają na to, czy dana farba sprawdzi się w kuchni, łazience czy pokoju dziecięcym. Ogromne znacznie ma klasa ścieralności, właściwości hydrofobowe i konkretne przeznaczenie. Ponadto każdy rodzaj farby będzie prezentował się inaczej na konkretnych ścianach. Podstawowym błędem, jaki popełniamy podczas wyboru farby, jest sugerowanie się jedynie wybranym przez nas kolorem. Niestety taki efekt nie będzie trwały.

Brak przygotowania

Zdarza się, że farbę nakładamy na stara powierzchnię bez wcześniejszego przygotowania. Niestety takie działanie nie zagwarantuje nam zadowalającego efektu. Może okazać się, że kolejne malowanie po takim działaniu będzie konieczne w bardzo krótkim czasie. Zawsze warto sprawdzić stan starych farb i przyczepność. W tym celu warto starą powłokę przetrzeć kilkukrotnie wilgotną ściereczką. Jeśli na materiale zostaną ślady, konieczne będzie usunięcie starej warstwy. Podobnie możemy  wykonać test taśmy malarskiej. Wystarczy na ścianę przykleić fragment taśmy, po czym energicznie ją oderwać. Jeśli zostaną na taśmie fragmenty farby, należy usunąć całą warstwę.

Malowanie brudnych ścian

Zdaje się, że malowanie ścian zakryje wszystkie niedoskonałości i zabrudzenia. Jest to jeden z podstawowych błędów popełnianych podczas malowania. Powierzchnię, którą zamierzamy odświeżyć, zawsze powinniśmy oczyścić. W tym celu warto zastosować wodę z dodatkiem mydła malarskiego.

Malowanie ścian z ubytkami

To, czego nie powinniśmy robić, to malowanie ścian, które wymagają wcześniejszego naprawienia. W przypadku, gdy na podłożu znajdują się różnego rodzaju rysy czy ubytki, koniecznie będzie wcześniejsze ich wypełnienie masą szpachlową i późniejsze wygładzenie całości. Dopiero po ich wyschnięciu i odpyleniu można rozpocząć malowanie.

Brak gruntowania, gdy jest potrzebne

Gruntowanie jest niezbędne wtedy, gdy usuwaliśmy stare powłoki farby i naprawialiśmy różnego rodzaju uszkodzenia. Ewentualnie zamiast gruntu możemy użyć farbę podkładową. Dzięki temu kolor zostanie wyrównany, ściana będzie miała odpowiednią chłonność, a także zwiększymy przyczepność farby.

Podsumowanie

Powyżej wymieniliśmy podstawowe błędy związane z malowaniem ścian. Oczywiście ich lista może być o wiele większa. By uniknąć różnego rodzaju niepowodzeń i rozczarowań o wykonanej pracy, warto malowanie ścian powierzyć doświadczonej ekipie fachowców. Z pewnością poradzą sobie z tym zadaniem perfekcyjnie, a my unikniemy niechcianych błędów.

Inga Durew

Leave a Comment