Przejdź do treści
Wczytuję...

Remont dachu

Remont dachu powinien być dobrze przygotowany i dokładnie przemyślany. Ze względu na to, że jest to zadanie trudne i wymagające specjalistycznych uprawnień, wiedzy oraz powinno zostać przeprowadzone całkowicie bezpiecznie, należy powierzyć je fachowcom. Pamiętajmy również, że niektóre prace remontowe i przede wszystkim budowlane wymagają zgłoszenia do odpowiednich organów administracyjnych. O tym, jak należy postępować w przypadku remontu dachu, pisaliśmy w jednym z naszych tekstów. Jest on dostępny tutaj.

W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć na pytania dotyczące odpowiedniego przygotowania się do remontu dachu oraz pokazać, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Zapraszamy do lektury.

Od czego zacząć remont dachu?

Przede wszystkim od starannego przygotowania. Warto odpowiednio wcześnie sprawdzić stan dachu, by podjąć decyzję o tym, jak jego remont ma wyglądać, co trzeba naprawić, a co wymaga całkowitej wymiany. By remont dachu okazał się owocny w swoim efekcie i został wykonany solidnie, nie warto działać na własną rękę, jeśli nie posiadamy doświadczenia w tym temacie i wiedzy technicznej związanej z budową i konstrukcją dachu. W tym celu niezbędna będzie pomoc fachowców. Dlatego najlepiej odpowiednio wcześnie wybrać epikę, która również pomoże nam w ocenie stanu faktycznego pokrycia dachowego – dokładnie sprawdzi w jakim stanie jest więźba, poszycie i ocieplenie dachu. Taka ekspertyza jest konieczna dla prawidłowego przebiegu prac.

Remont dachu a naprawa więźby dachowej

Kiedy podczas przeglądu przed rozpoczęciem prac remontowych okaże się, że więźba dachowa jest uszkodzona, konieczne będzie jej naprawa. Niekiedy wystarczy jedynie jej wzmocnienie, czyli zastosowanie dodatkowych podpór i krokwi oraz jętek. Zabieg ten nie należy do najłatwiejszych, dlatego ogromne znaczenie ma, by został wykonany solidnie i bezpiecznie przez osoby doświadczone w tego typu pracach.

Może okazać się również, że grzyb zniszczył więźbę dachową i konieczne będzie jego usunięcie. Podobnie jak w przypadku innych szkodników, uszkodzone i zainfekowane elementy należy bezwzględnie wymienić, a wstawiając nowe dokładnie zabezpieczyć całą konstrukcję.

Niekiedy podczas remontu dachu konieczna będzie wymania całej więźby dachowej. Taki zabieg wbrew pozorom może okazać się bardziej opłacalny niż demontowanie uszkodzonych fragmentów i wstawianie nowych.

Jak przygotować się do remontu dachu?

Remont dachu wiąże się z wieloma czynnikami, do których zalicza się pomiary, wyżej wspomniane oględziny i naprawę więźby dachowej, ale  również ocenę poszycia oraz izolacji dachu. Wczesne zapoznanie się z pracami, które trzeba wykonać koniecznie pozwoli nam na zaplanowania odpowiedniego budżetu oraz zgromadzenie materiałów do tego niezbędnych.

Wybierając solidną ekipę remontową mamy niemalże gwarancję, że zapewni ona również utylizację odpadów oraz dokładnie zabezpieczy okolicę, czyli teren wokół domu, na czas remontu dachu.

Czym zajmuje się ekipa, która wykonuje remont dachu?

Jak zostało wspomniane, wszystko zależy od solidności oferowanych usług i doświadczenia pracowników. Z całą pewnością warto wybrać najlepszych specjalistów, którzy odpowiednio wcześnie ocenią stan dachu oraz szczegółowo zbadają wszystkie jego elementu, dokonując pomiarów i szacując koszty, a także potrzebne materiały.

Następnie usuną oni stare pokrycie, sprawdza również stan izolacji, wypoziomują stare połacie lub wymienią materiał hydroizolacyjny, jeśli zajdzie taka potrzeba. Oczywiście powinni również zamontować nowe rynny, haki czy też obróbki blacharskie okapu. Czynności te wykonuje się jeszcze przed rozpoczęciem wymiany pokrycia dachowego.

Remont dachu a niespodzianki

Niestety podczas remontu dachu należy przygotować się na różne niespodzianki, jakie może zafundować nam pogoda. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy fachowcy, którzy podejmują się remontu dachu, posiadają plandekę, którą awaryjnie ochroniliby więźbę dachową przed opadami deszczu.

Co wart zrobić przy okazji remontu dachu?

Remont dachu to dobra okazja na wykonanie dodatkowych prac. Warto w tym momencie dodatkowo go ocieplić lub zaadaptować poddasze, jeśli mamy taka potrzebę.

Podsumowanie

Bez wątpienia remont dachu to zadanie, które powinna wykonać wykwalifikowana ekipa i doświadczony zespół fachowców. Ich wiedza pozwoli nam cieszyć się solidnym oraz bezpiecznym dachem przez długie lata. Ponadto tego typu prace najlepiej wykonywać w okresie od wiosny do jesieni, celując w jak najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne.

Inga Durew

Leave a Comment