Przejdź do treści
Wczytuję...

renowacja schodów

Każde schody, wraz z ich użytkowaniem, wymagają po pewnym czasie renowacji. Jeśli zostanie ona przeprowadzona poprawnie, schody mogą ponownie cieszyć nas swoim dawnym blaskiem i użytkownością na wysokim poziomie. Jeśli szukacie podstawowych informacji związanych z budową i renowacją schodów, znajdziecie go w poprzednim tekście. Jest on dostępny tutaj. Pamiętajcie – schody mogą być różnego typu i wykonane z różnych materiałów. Dzisiaj skupimy się na schodach drewnianych i sposobach ich renowacji. Zapraszamy do lektury.

Renowacja schodów drewnianych – konieczna czy nie?

Renowacja schodów drewnianych prędzej czy później jest nieunikniona. Schody wewnętrzne są szczególnie często użytkowane, przez co narażone są także na intensywne ścieranie. Wraz z upływającym czasem ich powierzchnia wyciera się, a nawet łuszczy, przez co tracą swoje wizualne zalety. Właściwe przeprowadzenie renowacji schodów ma sporo zalety, a także pozwala zachować piękno drewnianej powierzchni na długie lata.

Jak przygotować podłoże do renowacji schodów?

Przygotowanie podłoża jest bardzo ważnym etapem renowacji schodów. Prace z tym związane należy zacząć od usunięcia łuszczących się elementów powłok i wierzchniej warstwy drewna, które nie jest najświeższe. W tym celu potrzebny nam będzie gruboziarnisty papier ścierny lub szlifierka oscylacyjna. Przy użyciu szlifierki prace renowacyjne przebiegną o wiele sprawniej, zwłaszcza w przypadku konstrukcji o dużych rozmiarach. Tam, gdzie szlifierka nie dotrze, czyli do miejsc trudnodostępnych, użyjmy wspomnianego papieru ściernego i przecieranie wykonajmy ręcznie.

Dokładne starcie starej powłoki lakieru pozwoli na nałożenie nowego wyrobu ochronno-dekoracyjnego, a także sprawi, że drewno zyska równomierny kolor, a jego struktura zostanie podkreślona.

Wybór najlepszego produktu do renowacji schodów

Pomimo szerokiego wachlarza asortymentów ochronno-dekoracyjnych przeznaczonych do drewnianych powierzchni, wybór najlepszego nie jest wcale oczywisty, a tym bardziej łatwy. Najlepsze rozwiązanie byłoby takie, które zapewni nie tylko najwyższy poziom estetyki, ale również doskonałą ochronę na długie lata. Jeśli nie chcemy samodzielnie podejmować decyzji w tym temacie, warto poprosić o pomoc fachowców, którzy zajmują się renowacją naszych schodów drewnianych. Z całą pewnością wybiorą oni odpowiedni produkt, który nie zniszczy powierzchni, a zadba o ich odpowiednią pielęgnację.

Renowacja schodów w pełni

Po dokładnym oczyszczeniu i przygotowaniu podłoża, a także wyborze konkretnego produktu, konieczna będzie jego prawidłowa aplikacja. Niezbędne jest dokładne wymieszanie lakieru (lub oleju), by nadać mu jednolitą konsystencję oraz barwę. Olejowania dokonuje się przy pomocy pędzla lub gąbki w dwóch lub trzech warstwach, zachowując przy tym odstępy przynajmniej sześciogodzinne. Na około kwadrans po nałożeniu poszczególnych warstw oleju, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, by jego nadmiar usunąć za pomocą bawełnianej szmatki lub półsuchej gąbki. Takie rozwiązanie zapewni optymalne wnikanie oleju w nasze drewniane schody.

Wybierając lakier nakładamy przynajmniej dwóch warstw w dwunastogodzinnych odstępach. Przed każdym kolejnym nałożeniem kolejnej, powierzchnia wymaga przeszlifowania i dokładnego odpylenia.

Do renowacji schodów możemy również zastosować bejcę. Produkt ten nakłada się poprzez wcieranego tamponem lub szmatką, również zbierając jego nadmiar (jak w przypadku oleju), do momentu aż uzyskamy równomierna, zadowalające wybarwienie. Intensywność koloru możemy uzyskać w zależności od ilości aplikacji. Jeśli zależy nam na bardziej wyrazistym efekcie, nałóżmy jego kolejną warstwę po upływnie 24 godzin. Powierzchnię te należy finalnie zabezpieczyć lakierem bezbarwnym, by zapewnić schodom odporność na ścienianie, zarysowania czy różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Podsumowanie

Renowacja schodów to zabieg, który ma na calu odświeżenie całej konstrukcji i uchronić nas przed kosztowną wymianą całości. Dzięki tym zabiegom drewno odzyska dawny blask i swój pierwotny urok. Jeśli renowację schodów wykona wykwalifikowana ekipa, odnowione schody będą nam służyć przez długie lata.

Inga Durew

Leave a Comment