GRUBOŚĆ ŚCIANY NOŚNEJ – Z ILU WARSTW JĄ ZBUDOWAĆ?

ściana

Jeszcze zanim rozpocznie się budowa powinniśmy podjąć w związku z nią kilka ważnych decyzji, które będą miały znaczący wpływ na nasze funkcjonowanie w nowo postawionym budynku. Do jednych z takich decyzji należą chociażby ściany nośne. Są one nie tylko jednym z głównych elementów konstrukcji domu, ale przede wszystkim podtrzymują strop i dach, a także odpowiadają za przenikanie ciepła. Jeśli marzy nam się dom energooszczędny, czyli tani w utrzymaniu, to powinniśmy przyłożyć ogromną wagę do jego szczelności. Co ważne, z obliczeń wynika, że przez nieodpowiednio dobrane i źle postawione ściany zewnętrzne ucieka nawet 30 % całego ogrzewania. Jeśli zatem zależy nam na tanim koszcie utrzymania, musimy przyłożyć się do zaznajomienia z możliwościami budowania ścian, żeby później nie żałować pochopnych decyzji.

Skoro mowa o ścianach zewnętrznych, to w budownictwie wyróżnia się trzy sposoby, w jaki można je zbudować. Wyróżniamy ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trzywarstwowe. Z kolei typowymi materiałami, których używa się do budowy są: beton komórkowy, keramzytobeton, silikaty albo ceramikę budowlaną. To właśnie od tych wyborów zależeć będzie stopień przepuszczalności ciepła.

ŚCIANY JEDNOWARSTWOWE

Jeśli decydujemy się na ściany jednowarstwowe, to musimy wiedzieć o kilku ważnych sprawach, aby podczas budowy móc zwrócić na nie szczególną uwagę. Ponieważ ściana składa się jedynie z jednej warstwy, to w jej zastosowaniu znajdziemy zarówno funkcję ochronną jak i konstrukcyjną. Nie ma potrzeby zbędnego docieplania. Wykorzystuje się takie materiały jak: beton komórkowy, keramzytobeton lub ceramikę budowlaną. Aby dom zbudowany taką technologią sprostał wymaganiom ustawowym o przenikalności cieplnej musi być przede wszystkim budowany z materiałów z najwyższej półki, przy wykorzystaniu zapraw cienkowarstwowych lub ciepłochronnych, a dodatkowo takie ściany muszą mierzyć od 30 do 50 cm grubości.

PROSTA KONSTRUKCJA

Ponieważ cały proces układania i murowania części nie należy do skomplikowanych, to przebiega on dość sprawnie i szybko, dzięki czemu już w krótkim czasie widać efekty. Musimy jednak pamiętać, że w tym wypadku potrzebna jest dokładność ekipy budowlanej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek błędy czy wady, to nie będzie żadnej możliwości, aby zakryć je następną warstwą, jak jest to możliwe w innych przypadkach. Taka konstrukcja wyjątkowo narażona jest na pojawienie się licznych mostków, przez które w problematycznych miejscach będzie systematycznie uciekać ciepło. Można się przed tym uchronić dobudowując nadproża lub ocieplając materiałem do budowy ścian górne części domu w okolicach stropów i dachu.

Jeśli chcielibyśmy uzyskać ze ściany jednowarstwowej taki sam stopień przenikalności ciepła jak w przypadku ściany wielowarstwowej, to musielibyśmy zużyć znacznie więcej materiału, przez co ściany byłyby zdecydowanie grubsze. To, a także mocno poszerzone fundamenty w konsekwencji sprawiają, że takie rozwiązanie nie jest zbyt opłacalne dla inwestora.

ŚCIANY WIELOWARSTWOWE

W przypadku ścian wielowarstwowych istnieje już możliwość rozdzielenia pewnych funkcji na poszczególne elementy. W związku z tym ściany dwuwarstwowe składają się z części nośnej, do której zrobienia wykorzystuje się pustaki, cegły i bloki, a także z ocieplenia. Ocieplenie można wykonać na dwa sposoby – na mokro i na sucho. Na mokro elewację mocuje się poprzez klej lub zaprawę do warstwy ocieplenia, z kolei na sucho ocieplenie wsuwa się w ruszt części nośnej, a następnie przykleja się do niego elewację. Jak widać jest to nieco bardziej skomplikowane, ale dzięki dodatkowej części, jaką jest ocieplenie możemy zakryć ewentualne miejsca przepływu powietrza, które powstały na wskutek niedopracowania części betonowej.

ŚCIANY TRZYWARSTWOWE

Ściany trzywarstwowe skonstruowane są w podobny sposób co ściany dwuwarstwowe, tyle że z dodatkową warstwą ochronną. Zatem licząc od wnętrza domu wyróżniamy: część nośną zrobioną z cegieł, pustaków lub bloczków, ocieplenie i właśnie trzecią warstwę – ochronną, którą stawia się tak jak część nośną z cegieł, pustaków lub bloczków. Całość zakończona jest tynkiem i oczywiście elewacją.

Mając do czynienia z tyloma warstwami (tak jak chociażby w przypadku okien) nic więc dziwnego, że dom jest niezwykle szczelny, ciepły, a my możemy cieszyć się z oszczędności energii i kosztów utrzymania. I choć podczas budowy ściany nośnej z kilku warstw robotnicy zmuszeni są do dość żmudnej i długoterminowej pracy, to w konsekwencji efekty będą widzialne już w niedalekiej przyszłości.