Przejdź do treści
Wczytuję...

cyklinowanie

Podczas urządzania domu lub mieszkania przeglądamy rozmaite możliwości w kwestii doboru podłogi. Gdy już znajdziemy idealną, zachwycamy się nią przez kilka długich lat. Niestety codzienne użytkowanie nie wpływa na nią pozytywnie, przez co z czasem wygląda mniej estetycznie, po umyciu nie błyszczy się pięknie, a bywa i tak, że staje się nawet wybrakowana. Zaczynamy wtedy szukać wszelkiego możliwego ratunku, który pozwoli przywrócić jej dawną świetność. Jednym z nich jest właśnie cyklinowanie.

CO TO JEST CYKLINOWANIE PODŁOGI?

Cyklinowanie podłogi wykonuje się na parkiecie, czyli na prawdziwym drewnie. Jest to szybki sposób na renowację położonego wcześniej, ale już zniszczonego podłoża. Zabieg ten polega na mechanicznym usunięciu pozostałości po istniejących powłokach lakieru, a także zeszlifowaniu uszkodzonych górnych warstw drewna. W ten sposób uzyskuje się jednolity i równomierny kolor i kształt. Następnie tak przygotowaną podłogę poddaje się odpowiedniej koloryzacji.

ODNOWA STAREGO PARKIETU

Jeśli planujemy odnowić nasz pakiet – nadać mu błysku, a nawet zmienić nieco jego kolor zawsze powinniśmy przedtem go wycyklinować. Proces ten jest nawet zalecany do wykonania raz na kilka lub kilkanaście lat, w zależności od użytkowania. Dzięki temu ostatecznie zachowamy podłogę w naprawdę dobrym stanie. Co więcej, jeśli chcemy uzyskać efekt gwarantowany przez producentów wybranych przez nas środków powinniśmy przygotować odpowiednio „płótno”, na którym zamierzamy malować. Profesjonalne cyklinowanie sprawi, że nie tylko uzyskamy pożądany, estetyczny wygląd, ale przede wszystkim zapewnimy sobie gwarancję, że otrzymana podłoga będzie odporna na nowe uszkodzenia i wytrzymała, a dzięki takiej trwałości odpuścimy sobie niechciane powtarzanie renowacji w krótkim odstępie czasowym.

CZY MOŻNA W INNY SPOSÓB ODNOWIĆ PARKIET?

Często staramy się szukać zamienników, które są tańsze albo korzystniejsze dla nas pod względem chociażby czasowym. Zdarza się, że bez trudu je znajdujemy i wychodzimy na tym obronną ręką, jednak w przypadku parkietu nie powinniśmy iść na żadne kompromisy. W kwestii drewnianych podłóg niestety zawsze ceny są dość wysokie, ponieważ wynika to z naturalnego podłoża. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że po wydaniu pieniędzy możemy po kilku tygodniach nie zobaczyć już żadnej różnicy. Jak zgodnie z resztą mówią fachowcy – nie ma żadnej innej metody niż cyklinowanie, która mogłaby skutecznie odnowić parkiet. Jedynie ten sposób jest w stanie odpowiednio przygotować uszkodzone drewno – zeszlifować dawny lakier i wyrównać naruszone deski. Dzięki temu renowacja przetrwa następne kilkanaście lat.

Cyklinowanie to stara i sprawdzona metoda, przez którą w krótkim czasie będziemy mogli cieszyć się jak niemal nowym parkietem. Mimo że po wielu latach użytkowania i mycia, mógł już odbiegać on od ustalonych norm estetycznych, to warto przed jakimikolwiek działaniami skontaktować się ze specjalistą. Niestety bywa niekiedy tak, że podłoga rzeczywiście jest w bardzo opłakanym stanie poprzez zaniedbanie i jedynym rozwiązaniem jest po prostu wymiana parkietu. Jednak zanim podejmiemy się drastycznych środków i stracimy kolejne tysiące na położenie nowych desek, to upewnijmy się, bo może tak sprawdzony, a jednocześnie prosty sposób jak renowacja okaże się dla nas „ostatnią deską ratunku”.

Leave a Comment