Co to jest ogrodzenie gabionowe?

ogrodzenie gabionowe

Bez względu na to, czy posiadasz dom na wsi czy w mieście, pamiętaj, że ogrodzenie jest jego bardzo ważnym elementem. Chroni ono naszą prywatność oraz daje zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu uda się często uniknąć nieproszonych gości, takich jak dzikie zwierzęta czy nawet włamywacze. Dodatkowo zapewnia nam ono większą prywatność i chroni nasza domową, intymną przestrzeń przed ciekawskimi osobami. Ponadto w zależności od sposobu i materiałów z jakich zostało wykonane, zapewnia zaporę prze kurzem i hałasem dobiegającym z ulicy. Producenci oferują różnego rodzaju ogrodzenia. Coraz bardziej popularne stają się ogrodzenia gabionowe. Postaramy się w jasny sposób wyjaśnić czym jest gabion oraz przedstawić  jego krótką charakterystykę.

Czym jest ogrodzenie gabionowe?

Ogrodzenie gabionowe to konstrukcja, która zyskuje coraz większą popularność i ma coraz szersze grono swoich zwolenników. Gabion sam w sobie to nic innego jak sporych rozmiarów latka, której zadaniem jest chronienie skarp, a także nasypów ziemnych. Tego rodzaju kosze gabionowe są wykorzystywane w celu stworzenia ogrodzenia z kamienia.

Pomysł na ogrodzenia gabionowe zrodził się we Włoszech jeszcze w XIX wieku. Gabiony tworzono w celach użytkowych. Robiono z nich zapory kontrolujące bieg rzek, więc spełniały również zadanie przeciwpowodziowe. W okresie wojennym pełniły rolę wzmocnień i osłon przeciwostrzałowych.

Jak powstaje ogrodzenie gabionowe?

Mimo że wygląda skomplikowanie, budowę tego typu ogrodzenia jest bardzo prosta. Do jego stworzenia niezbędny jest gabion, czyli kosz z metalowej siatki oraz tłuczony kamień (lub inny materiał) w celu wypełnienia.

By wykonać ogrodzenie gabionowe niezbędna będzie pomoc fachowców. Dobiorą oni rodzaj materiału oraz kształt oczek siatki, a także dokładnie wypełnia je kamieniem lub innym materiałem. Wybór wypełnienia zależy od naszych preferencji. Warto jednak mieć na uwadze fakt, by nie wybierać zbyt drobnych kamieni w porównaniu do dużych oczek siatki – będą one po prostu wypadać.

Imponujący efekt

Ogrodzenie gabionowe to naprawdę imponujący efekt. Możemy do wypełnienia siatki zastosować tłuczony kamień lub kruszywo mineralne. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz budżetu. Bardzo dobrze w gabionie prezentuje się również żwir, granit oraz marmur. Coraz częściej stosuje się jednak materiały pochodzące z recyklingu. Wybiera się tłuczone szkło, fragmenty ceramiki czy po prostu gruz. Możliwe jest również wypełnienie gabionu materiałami organicznymi, takimi jak kawałki drewna, kokosowe łupiny czy nawet ziemią. Wybór gleby w tym przypadku pozwala na stworzenie nietuzinkowego żywopłotu lub hodowle roślin w koszu gabionowym. Jednak takie wypełnienie organiczne nie należy do najtrwalszych rozwiązań.

Rodzaje siatek gabionowych

Siatki gabionowe są dostępne w dwóch rodzajach – plecione oraz zgrzewane. Warto wybrać siatkę ocynkowaną, która posiada większą trwałość, jednak dostępna jest ona tylko w neutralnym, szarym kolorze. Odporne na korozje są także siatki pokryte warstwą PCV. Ponadto występują one w różnych wariantach kolorystycznych.

Kształt oraz rozmiar oczek w siatce gabionowej ma znaczenie dekoracyjne, ale także funkcjonale. Od tego, jaką wielkość oczek wybierzemy, decyduje późniejsze jej wypełnienie. Drobniejsze kruszywo wymaga również drobnych oczek, by się nie wysypywało. Jeżeli decydujemy się na uzupełnienie siatek gabionowych kamieniami większych rozmiarów, śmiało możemy wybrać również siatkę z dużymi oczkami.

Pamiętajmy, że w przypadku wymiarów siatki, są one po prostu standardowe. Mieszczą się w zakresie od 1 do 3 metrów wysokości oraz 1 do 5 metrów długości.

Ogrodzenie gabionowe – podsumowanie

Ogrodzenie gabionowe to niezwykle efektowne rozwiązanie, które cieszy się coraz większa popularnością. Nadaje ono niepowtarzalny charakter naszemu ogrodowi, jak i doskonale sprawdzi się przy domu jednorodzinnym. Oczywiście by cieszyło nas przez długie lata oraz było trwałe, warto jego montaż powierzyć fachowcom. Ekipa wykonująca montaż ogrodzeń zadba o optymalny jego montaż oraz perfekcyjne ułożenie kruszcu, mającego je wypełnić.

Jeśli szukacie innego rozwiązania, zapraszamy do lektury naszego tekstu o ogrodzeniach panelowych. Jest on dostępny tutaj. Pamiętajmy  -zawsze warto przeanalizować różne oferty, by wybrać najlepszą opcję z dostępnych, która w pełni będzie odpadała naszym oczekiwaniom.

Inga Durew