Ciekawa zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych, czyli ściana krzywoliniowa

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Dla tych, którym zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych kojarzy się jedynie z podwieszanymi sufitami czy montowaniem ich na nierównych ścianach, mamy ciekawe rozwiązanie. Bez wątpienia konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych są ciekawe i przynoszą wiele nietuzinkowych rozwiązań. Między innymi nalezą do ich zaokrąglone ściany, czyli ściany krzywoliniowe. Stanowią one nietypowe wykończenie wnętrz i bez wątpienia bardzo efektowne.

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych wcale nie musi być nudna!

O wykorzystaniu płyt gipsowo-kartonowych pisaliśmy w poprzednich tekstach, które są dostępne na naszym blogu. Między innymi możemy je wykorzystać do stworzenia sufitów podwieszanych, które coraz częściej goszczą w nowoczesnych mieszkaniach i domach. Jak je wykonać w kuchni? Odpowiedź znajduje się w tym tekście.

Ponadto nowoczesne aranżacje wnętrz coraz częściej zamiast prostych i standardowych ścian wybierają zaokrąglenia i fale jako elementy dekoracyjne. Takie rozwiązania w połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem nadają wnętrzom niepowtarzalny i oryginalny charakter. Marzy nam się wyjątkowy klimat w mieszkaniu? Czas pomyśleć o ścianie krzywoliniowej. To nic innego jak zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych, ale niezwykle oryginalna.

Jak wykonać zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych w nietypowy sposób?

Plastyczne kształtowanie płyt gipsowo-kartonowych możliwe jest podczas wykorzystania projektu zabudowy suchej, czyli ścian działowych, tworzenia różnych elementów dekoracyjnych, a także wspomnianych sufitów podwieszanych.

Pamiętajmy jednak, że zawsze warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy doskonale poradzą sobie z tym zadaniem. Ponadto, co ważne, skomplikowane kształty wymagają odpowiedniej wiedzy oraz precyzji w trakcie tworzenia różnych konstrukcji. Ogromne znacznie podczas zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych mają odpowiednie profile. Jest to ważne również podczas budowy ścian krzywoliniowych. Czasami wystarczy wybrać standardowe modele, czyli zwykłe profile UW, które przeznaczone są do mocowania do podłoża (od podłogi do sufitu), a jednocześnie nacinając je nożycami do blach, są łatwe w formowaniu.

Możemy wybrać profile do ścian krzywolinowych, które w podstawie mają gotowe nacięcia. Ich rozmieszczenie jest co 5 cm, a szerokość to najczęściej 5 mm. Profile takie możemy dowolnie formować, jeśli wykonamy dodatkowe nacięcie na ścianie bocznej. Takie profile są dostępne w standardowych szerokościach, czyli 50, 75 i 100 mm.

Ponadto markety budowlane w swojej ofercie mają dostępne specjalne profile przeznaczone do wyginania, które nie wymagają od nas dodatkowego nacinania. Są one ażurowe a ich budowa pozwala na łatwe i niemal dowolne wyginanie. Dzięki temu, nie nacinamy ich dodatkowo, profile takie dobrze usztywniają konstrukcję.

Jeśli zależy nam na wykonaniu zaokrągleń i krzywizn pod sufitem, warto wybrać profile specjalnie do tego dedykowane, które również łatwo się wyginają.

Jakie płyty gipsowo-kartonowe wybrać do tworzenia krzywizn?

By wykonać różnego rodzaju krzywizny wybiera się najczęściej płyt o grubości 6,5 mm. Przy tej grubości zaleca się użycie dwóch warstw. Jeśli wybierzemy płyty o  grubości 9,5 lub 12,5 mm warczy zastosowanie jednej warstwy.

Pamiętajmy, że płyty gipsowo-kartonowe możemy kształtować na trzy sposoby. Możliwe jest ich gięcie na sucho, gięcie na mokro i nacinanie. Jeśli wybierzemy metodę gięcia na sucho, bądź zgięcia na mokro, wykonuje się je równolegle do kierunku dłuższej krawędzi płyty. Gięcie na sucho przeprowadza się zazwyczaj na zamocowanej już konstrukcji. W przypadku gięcia na mokro warto przygotować odpowiednią formę. Płytę zwilża się z jednej strony i wtedy dociska się ja do formy, by uzyskać pożądany kształt. Oczywiście należy zachować odpowiednią ostrożność, by płyta nie uległa pęknięciu.

Nacinanie odbywa się w odstępach 2-5 cm, w zależności od tego, jaką wielkość promienia planowanego łuku chcemy osiągnąć. Im łuk ma być większy, tym rzadsza nacięcia się wykonuje.

Podsumowanie

Ścianę krzywoliniową wykonuje się podobnie do standardowej ścian działowej. Na początku wyznacza się jej przebieg i oznacza zaokrąglenia na podłodze, później na suficie. Odpowiednio przygotowane profile mocuje się od podłogi do stropu, a na nich płyty. Oczywiście zadanie to najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie. Mimo tego, że może się ono wydawać niezwykle łatwe i proste w realizacji, wymaga wiedzy i doświadczenia, by nie doszło do różnego rodzaju uszkodzeń. Ponadto fachowcy zadanie to wykonają z największa dokładnością i perfekcją, a nam pozostanie cieszyć się efektem.

Inga Durew