Przejdź do treści
Wczytuję...

Budowa i renowacja schodów

Budowa i renowacja schodów nie należą do najłatwiejszych zadań, choć z pozoru może wydawać się inaczej. Niekiedy samodzielnie chcemy je odnowić, sądząc, że bez problemu poradzimy sobie z takim zadaniem. Jednak należy zawsze pamiętać, że schody, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne muszą być wykonane przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego bezwzględnie budowa i renowacja schodów powinna zostać przez doświadczony zespół fachowców. W niniejszym tekście przedstawimy podstawowe informacje związane z tym przedsięwzięciem. Zapraszamy do lektury.

Budowa i renowacja schodów – informacje wstępne

W naszych wcześniejszych tekstach pisaliśmy o schodach zewnętrznych. W tekście tym znajdziecie informacje związane z technicznym ich zaprojektowaniem i wykonaniem, a także zasadami bezpieczeństwa, które powinny zostać zachowane. Być może lektura tego artykułu pomoże podczas planowania budowy i renowacji schodów wewnętrznych, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nim.

Praktycznie w każdym domu jednorodzinnym piętrowym, a nawet i w mieszkaniach, znajdziemy schody. Dzięki temu, że łączą one półpiętra lub piętra, stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku i pomieszczenia. Oprócz tego pełnią nierzadko funkcję dekoracyjną. Każde schody powinny być trwałe, bezpieczne i wizualnie wpisywać się z styl naszego lokum. Już podczas projektowania powinniśmy dokładnie rozważyć ich rozmieszczenie i wybrać opcję, która będzie najbardziej funkcjonalna i użytkowa. Pamiętajmy, że źle dokonane obliczenia lub decyzje, które nie były do końca przemyślane, mogą w przyszłości skutkować nie tylko utrudnieniami, ale i być fatalne w skutkach.

Budowa i renowacja schodów wewnętrznych, czyli jaki typ wybrać najlepiej

Możemy powiedzieć, że wszystko zależy od dwóch czynników – powierzchni, którą dysponujemy i budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na nasze schody. Głównie te dwa aspekty są decydujące w wyborze schodów. Zazwyczaj w domach spotykamy schody jednobiegunowe lub dwubiegunowe. Większość ludzi decyduje się na nie ze względu na to, ze zajmują stosunkowo niewiele miejsca, ich wykonanie nie jest szczególnie trudne, a także cena jest często niezbyt wygórowana.

Jednak typów pionowych ciągów, czyli schodów, jest więcej. Ciekawym rozwiązaniem są schody wachlarzowe czy zabiegowe, które montuje się po łuku. To niezwykle ciekawy pomysł, który świetnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, gdzie schody będą dominowały. Małe pomieszczenia wcale nie muszą zostać pozbawione schodów – wystarczy wybrać schody kręcone.

Konstrukcja i materiał do wykonania schodów

Najlepiej, by schody uwzględniały zarówno estetykę, trwałość jak i bezpieczeństwo ich użytkowania, dlatego zawsze warto dokładnie rozważyć ich konstrukcję oraz materiał wykonania. Częsty wybór pada na beton ze względu na jego trwałość i późniejsze możliwości wykończeniowe. Ponadto możemy zastosować różnego rodzaju stopnie. Do najbardziej klasycznych należą stopnie blokowe oraz stopnie klinowe. Nowoczesnym rozwiązaniem są także schody samonośne podparte na belce nośnej.

Jak wykończyć schody?

Budowa i renowacja schodów to wiele możliwości i ciekawych rozwiązań ich wykończenia. Wybór odpowiedniej oprawy może nadać im doskonałej prezencji i ciekawego wyglądu, podkreślając jednocześnie ich charakter oraz dopełniając całe wnętrze.

Podsumowanie

Budowa i renowacja schodów to zadanie wymagające dokładnego przemyślenia i zaplanowania. Powinniśmy już na etapie projektu rozważyć fakt, jaki rodzaj schodów sprawdzi się w naszym domu i mieszkaniu, mając na uwadze dostępne miejsce w pomieszczeniu, planowany budżet oraz ich funkcjonalność i użytkowość. Ogromne znaczenie ma także dopasowanie ich stylistycznie do całości. A może stworzyć je na zasadzie kontrastu z resztą pomieszczenia? Dobrze zaprojektowane schody mogą naprawdę zaskoczyć atutami wizualnymi.

I bez wątpienia nie należy samodzielnie wykonywać tego zadania. Ekipa remontowa zajmie się tym zadaniem sprawnie i szybko, dbając także o to, co najważniejsze – bezpieczeństwo użytkowników nowej konstrukcji.

Inga Durew

Leave a Comment